W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpoczyna się Wielki Odpust. Chociaż większość pątników dotrze do tego sanktuarium dopiero 12 sierpnia, to już dzień wcześniej specjalne nabożeństwo poświęcenia szat Matki Bożej inauguruje coroczne obchody kalwaryjskie. Jak zwykle przewodniczył mu kaznodzieja odpustowy, którym w tym roku jest o. Piotr Paradowski OFMConv z Zielonej Góry.

Nabożeństwo rozpoczęło się w kalwaryjskim kościele, a następnie uczestnicy w procesji z szatami, które niosły asysty: przemyska i jarosławska, zeszli do kaplicy Domku Matki Bożej, gdzie o. Paradowski wygłosił kazanie. – Chcemy po raz pierwszy w tych dniach spojrzeć na Matkę, ponieważ Ona jest dla nas źródłem przemiany, która dokonuje się w ludzkim sercu – mówił kaznodzieja. Zachęcał do tego, aby zapytać samego siebie: czy ja potrzebuję przemiany? Podczas kazania asysty ubierały figurę Matki Bożej Zaśniętej w przyniesione szaty i procesja wyruszyła znów do sanktuarium kalwaryjskiego, gdzie figura została położona na specjalnym katafalku, gdzie będzie leżeć aż do Dróżek Pogrzebu Matki Bożej.

Kolejnym punktem programu Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej była uroczysta Msza świętą sprawowana na tzw. galerii, w której uczestniczyli wierni zebrani na placu kościelnym. Przewodniczył jej i homilię wygłosił o. Piotr Paradowski. – Przychodzimy na Kalwarię, aby zreperować naszą wiarę. Zostaliśmy ochrzczeni i uważamy się za ludzi wierzących. Niemniej bracie i siostro, czy droga Twojej wiary, którą podążasz zaprowadzi Cię do zbawienia? – pytał kaznodzieja i stwierdzał, że wiara współczesnego Polaka jest wybiórcza oraz niekonsekwentna, szczególnie w dziedzinie moralności.

Ostatnim oficjalnym punktem odpustowym tego dnia było nabożeństwo uzdrowienia „Uzdrowienie chorych – módl się za nami”, któremu przewodniczył o. Adam Mikosiak. Na rozpoczęcie odczytał fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej. – Jestem gorąco przekonany, że Maryja chce do Jezusa wypowiedzieć słowa wstawiennictwa, tak jak na tym weselu w Kanie, i chce do Niego powiedzieć: Jezu, nie mają zdrowia, nie mają siły do walki z grzechem, ze słabościami. Nie mają siły, aby pokonywać różnego rodzaju zniewolenia, czy uzależnienia – mówił franciszkanin.

Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej potrwa do najbliższego czwartku, 15 sierpnia 2019 r., kiedy będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie informacje związane z tymi dniami można znaleźć na stronie internetowej: kalwaria.franciszkanie.pl.

Łukasz Sztolf

Wielki Odpust Kalwaryjski 2019 – kazanie przy kaplicy Domku Matki Bożej – o. Piotr Paradowski OFMConv
pon, 12 Sie 2019  ·  29,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 11 sierpnia 2019 r.
Wielki Odpust Kalwaryjski 2019 – wstęp do Mszy św. – o. Piotr Paradowski OFMConv
pon, 12 Sie 2019  ·  1,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 11 sierpnia 2019 r.
Wielki Odpust Kalwaryjski 2019 – kazanie podczas Mszy św. – o. Piotr Paradowski OFMConv
pon, 12 Sie 2019  ·  31,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 11 sierpnia 2019 r.
Wielki Odpust Kalwaryjski 2019 – rozmowa z o. Rafałem Antoszczukiem OFMConv o poświęceniu szat maryjnych
pon, 12 Sie 2019  ·  9,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 11 sierpnia 2019 r.
Wielki Odpust Kalwaryjski 2019 – rozmowa z o. Krzysztofem Hurą OFMConv na rozpoczęcie uroczystości
pon, 12 Sie 2019  ·  6,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 11 sierpnia 2019 r.