W Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia 2019 r., uroczystej Mszy Świętej w parafii pw. św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej przewodniczył abp Adam Szal. Przy ołtarzu zgromadzili się członkowie Straży Grobowej tzw. Turki, którzy od Wielkiego Piątku do rezurekcji pełnili wartę przy Grobie Pańskim.

Według legendy zwyczaj ten ma początek po „odsieczy wiedeńskiej”. Powracający polscy żołnierze po zwycięskiej bitwie, przebrani w zdobyczne orientalne mundury, przybyli do Gniewczyny w Wielki Piątek, w Wielka Sobotę lub w Wielką Niedzielę (stąd udział turków w procesji rezurekcyjnej), wywołując wielki popłoch. We wsi rozległy się okrzyki: „Turki idą”. Ci zaś udali się do kościoła, by złożyć Bogu podziękowanie za szczęśliwy powrót, a potem zaciągnęli wartę przy Grobie Pańskim. Odtąd dawni wojacy Sobieskiego pełnili straż przy Grobie „ubrani po turecku”. Tak wedle ludowego podania powstać miał obyczaj wielkanocnych straży i ich nazwa turki. 

Podczas uroczystej Eucharystii w kościele parafialnym w Gniewczynie Łańcuckiej w Poniedziałek Wielkanocny, abp Adam Szal w wygłoszonej homilii nawiązał do słów zaczerpniętych z Pisma Świętego, zaznaczając, że podczas tych wielkich dni, wiele osób doświadczyło spotkania z Chrystusem: – Dwaj uczniowie z dzisiejszej ewangelii mieli Jezusa tak blisko. Słuchali Jego słów, patrzyli na cuda, ale to wszystko się w nich jakoś załamało w tym momencie kiedy razem z apostołami uciekli po prostu spod krzyża. Tylko Jan z Maryją i kilka kobiet wytrwało przy krzyżu a inni się rozpierzchli. To był kryzys wiary. Kryzys, z którego oni wyszli umocnieni przez spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym […] Wielu ludzi doświadczyło tych spotkań – mówił w homilii abp Adam Szal.

Metropolita Przemyski podziękował Strażom Grobowym, za to, że podejmując wartę przy Grobie Pańskim są blisko Eucharystii. Życzył im, by ich serca rozpalały się gdy słyszą słowo Boże.

Dla uświetnienia Świąt Wielkanocnych w dwóch częściach Gniewczyny: Łańcuckiej i Trynieckiej, formowane są dwa oddziały Turków ubranych w barwne mundury i czapki. W niedzielę i poniedziałek wielkanocny na placu przykościelnym, przy akompaniamencie orkiestry dętej, prezentują bardzo widowiskową musztrę paradną. Tak było i tym razem, a prezentacja ta zebrała licznie zgromadzonych uczestników Eucharystii, zarówno dorosłych jak i dzieci.

Poniedziałek Wielkanocny w Gniewczynie Łańcuckiej - abp Adam Szal - homilia
pon, 22 Kwi 2019  ·  15,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Gniewczyna Łańcucka, 22 kwietnia 2019 r.