PRZEMYŚL: Metropolia lwowska obrządku łacińskiego i jej losy w pojałtańskiej rzeczywistości
W środę, 20 lutego br., w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 8 odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki prof. dr. hab. Jana Drausa pt. „Metropolia lwowska obrządku łacińskiego i jej losy w pojałtańskiej rzeczywistości. Arcybiskupi i biskupi u progu niepodległości 1918 roku”.
W tym wydarzeniu uczestniczył także metropolita przemyski, abp Adam Szal, który w słowie wprowadzenia stwierdził, że ta publikacja jest kolejnym, ważnym elementem „mozaiki historycznej” naszych terenów. Natomiast autor książki, prof. Draus, podkreślił, że nierozłącznym elementem prezentowanej publikacji jest ówczesna diecezja przemyska i postać św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara.
Na przestrzeni wieków granice metropolii lwowskiej ulegały częstym zmianom. Jednak zawsze Biskupi metropolii lwowskiej poprzez umacnianie diecezjalnych i parafialnych struktur Kościoła katolickiego, wnosili wkład zarówno w rozwój życia religijnego, jak i kultury polskiej. Z chwilą nastania XX wieku w trzech diecezjach metropolii lwowskiej objęli rządy biskupi Józef Bilczewski, Józef Sebastian Pelczar i Leon Wałęga, którzy poprzez program odrodzenia religijnego i katolicyzmu społecznego nie tylko skutecznie rozwinęli życie religijne, ale także narodowe. To oni przygotowali swoje diecezje pod względem religijnym i patriotycznym do II Niepodległości. Ich biografie, to nie tylko osobiste drogi życia, lecz drogi Kościoła i Polski. A przeczytać o tym wszystkim możecie Państwo w książce „Metropolia lwowska obrządku łacińskiego i jej losy w pojałtańskiej rzeczywistości”.
Łukasz Sztolf