W dniach od 29 do 31 stycznia 2019 r. w Przemyślu odbywały się uroczystości związane z XI obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Głównym inicjatorem i organizatorem obchodów jest Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który poprzez swoją działalność stara się badać i eksponować w jaki sposób społeczność żydowska na przestrzeni wieków wrosła w dzieje Polski.

W Przemyślu obchody rozpoczęły się we wtorek, 29 stycznia 2019 r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Tam uczniowie wraz z opiekunami przygotowali program słowno–muzyczny pt. Religia i kultura przemyskich Żydów.

Następnie, w środę, 30 stycznia 2019 r. pamięć ofiar Holokaustu uczczono przy pomniku upamiętniającym miejsce masowych mordów ludności żydowskiej przy ul. Kopernika 14, gdzie miała miejsce modlitwa w intencji ofiar Holokaustu, którą poprowadził ks. Stanisław Bartmiński. Podczas spotkania przy pomniku obecni byli również uczniowie z przemyskich szkół, którym przybliżono historie tego miejsca.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze, a następnie zgromadzeni udali się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie miało miejsce spotkanie z Lucią Retman, reprezentującą pierwsze pokolenie ocalonych z Holokaustu.

Pamięci ofiar Holokaustu - uczczenie Żydów z przemyskiego getta - część oficjalna
czw, 31 Sty 2019  ·  2,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 30 stycznia 2019 r.
Pamięci ofiar Holokaustu - uczczenie Żydów z przemyskiego getta - pogadanka (ks. Stanisław Bartmiński, Stanisław Stępień i Jan Bartmiński)
czw, 31 Sty 2019  ·  2,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 30 stycznia 2019 r.
Pamięci ofiar Holokaustu - uczczenie Żydów z przemyskiego getta - rozmowy z uczestnikami wydarzenia
czw, 31 Sty 2019  ·  1,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 30 stycznia 2019 r.

Ostatni dzień przemyskich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczął się spotkaniem z osobami rodzinnie związanymi z żydowskim Przemyślem, przygotowanym w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Tam też młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu po raz kolejny zaprezentowała program słowno–muzyczny pt. Religia i kultura przemyskich Żydów.

Na zakończenie obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu w Bibliotece Klubu Wojskowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyło się spotkanie z psychoterapeutą Ewą Domagalską-Kurdziel pt. Maria Orwid – trauma i rozwój, na temat tytułowej Marii Orwid – wybitnej przemyślanki, pionierki badań nad skutkami Holocaustu dla ocalonych i następnych pokoleń.