PRZEMYŚL: Święto Objawienia Pańskiego w obrządku greckokatolickim
W sobotę, 19 stycznia 2019 r., święto Objawienia i Chrztu Pańskiego obchodzili wierni z kościołów obrządku prawosławnego i greckokatolickiego. Święto to popularnie nazywane jest Jordanem.
W Przemyślu uroczyste obchody święta Objawienia Pańskiego w obrządku greckokatolickim rozpoczęły się o godz. 9, w greckokatolickim soborze archikatedralnym pw. Jana Chrzciciela. Liturgii metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz. W wygłoszonej homilii nawiązał on do wody jordańskiej, a jednocześnie do posłannictwa Pana Jezusa, który nakazał, by uczniowie szli na cały świat i wszystkie narody czynili Jego uczniami.
W modlitwie wzięli udział również m.in. abp senior Jan Martyniak i metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Adam Szal, a także kapłani oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.
Po zakończonej liturgii w świątyni wierni w procesji przeszli nad San, gdzie odbył się obrzęd poświęcenia wody. Wyjątkowo w tym roku przemarsz ulicami Przemyśla odbył się w milczeniu, aby w ten sposób wyrazić szacunek wobec tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Obrzęd poświęcenia wody odbył się w czasie modlitwy nad Sanem, poprzez zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Na zakończenie nabożeństwa wypuszczono białe gołębie symbolizujące obecność Ducha Świętego, a abp Eugeniusz Popowicz pokropił zebranych poświęconą wodą.
Po nabożeństwie poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą, aby pokropić nią swoje domy i bliskich. Jest przechowywana aż do kolejnego Jordanu w przekonaniu, że ma właściwości lecznicze i jest źródłem łask.