PAWŁOSIÓW: XX Jubileuszowy Przegląd Kolęd i Pastorałek Pogranicza Nadsańskiego
W dniu 13 stycznia 2019 roku odbył się XX Jubileuszowy Przegląd Kolęd i Pastorałek Pogranicza Nadsańskiego w wykonaniu Grup Śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy podczas Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP w Pawłosiowie. Ks. prał. Jan Jagustyn, proboszcz parafii w czasie homilii wyraził wdzięczność za 20-letnią tradycję spotkań podczas organizowanego w Pawłosiowie regionalnego przeglądu, a z racji przeżywanego w tym dniu Święta Chrztu Pańskiego wskazał na wartość wiary i życia we wspólnocie Kościoła.
Organizatorami i fundatorami nagród tej imprezy byli: parafia rzymskokatolicka w Pawłosiowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, wójt gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie. Swoją nagrodę ufundowali również Sołectwo Pawłosiów i Starosta Jarosławski, który od 20 lat sprawuje honorowy patronat nad tym wydarzeniem.
Z okazji jubileuszu zostały wręczone pamiątkowe statuetki dla pomysłodawców i inicjatorów tego przeglądu: ks. prał. Jana Jagustyna, proboszcza parafii i dziekana dekanatu Jarosław I, Krystyny Trojanowskiej i starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana. Statuetki ufundowali i wręczyli organizatorzy: wójt Mariusz Reń, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski oraz dyrektor GOK w Pawłosiowie Zbigniew Brudek.
Jury w składzie: Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Katarzyna Ignas – etnograf i Bartosz Gałązka – folklorysta. po obejrzeniu i wysłuchaniu 19-stu prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- I nagroda dla Zespołu Śpiewaczego „Stokrotki” z Cewkowa,
- II nagroda dla Zespołu Śpiewaczego z Pawłosiowa,
- dwie III nagrody dla Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski i dla Zespołu Śpiewaczego „Studzieńczanki” ze Studziana.
Sześć wyróżnień I stopnia dla:
- Zespołu Śpiewaczego przy KGW Ujezna – za przypomnienie dawnych kolęd kościelnych dziś nie śpiewanych,
- Zespołu Śpiewaczego „Cantus” z Gorliczyny – za gorliczyńską tradycyjną kolędę dla dziewcząt i cenną kantyczkową kolędę „Weselcie się ludzie”,
- Zespołu Śpiewaczego „Krasiczanki” z Krasiczyna – za autentyczny repertuar z Krasiczyna (kolęda apokryficzna i gospodarska),
- Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki – za autentyczną miejscową melodię kolędy „My też pastuszkowie”,
- Zespołu Śpiewaczego „Wyszatyczanie” z Wyszatyc – za miejscowy wariant kolędy o cudzie w Kanie Galilejskiej,
- Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki – za lokalny kompletny wariant kolędy „Z tamtej strony dwora”.
Dziewięć wyróżnień II stopnia otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” za dobór kolęd patriotycznych,
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za emocjonalną narrację kolędy „Najświętsza Panienka gdy porodzić miała”,
- Zespół Śpiewaczy „Gacanki” z Gaci za staranne wykonanie kolędy kantyczkowej i gackie śpiewano-mówione życzenia noworoczne,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa za kolędy kantyczkowe,
- Zespół Śpiewaczy „Biesiada” z Tuczemp za wierne oddanie stylu wykonawczego „Ach witajże pożądana Perło droga”,
- Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa – za kolędę o patriotycznej wymowie,
- Zespół Śpiewaczy z Kisielowa – za staranne wykonanie kolęd kantyczkowych,
- Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy – za kolędę patriotyczną w miejscowej szacie muzycznej.
Komisja przekazała gratuluje wszystkim uczestnikom przeglądu zdobytych nagród i wyróżnień. Podkreślono bardzo wysoki poziom, co znalazło wyraz w niełatwym werdykcie. Oceniający zauważyli również, że zespoły śpiewacze, sięgając chętnie do repertuaru miejscowego, lokalnego, zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i o melodie, wykazały się swoistym kunsztem w prezentacji wybranych utworów.