DIOC 5 – Innowacyjne narzędzie do pracy środowiskowej
Nowatorski projekt Pieszego Szlaku Drogi Integralnej Odnowy Człowieka jest wciąż w fazie rozwoju i przeprowadzane są pierwsze pilotażowe badania. Program ten w sposób kompleksowy zamierza odejść do rozwoju personalnego jednostki, która w obecnych czasach coraz częściej zmaga się z problemami natury psychicznej, czy duchowej.8 września w Jarosławskim Opactwie podczas konferencji naukowej dotyczącej tej nowej koncepcji, głos zabrała Edyta Pytko współautorka projektu Drogi Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae”. Przybliżenie słuchaczom idei oraz założeń programu rozpoczęła od swego rodzaju przewodniej myśli: „Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”. Projekt w kontekście wsparcia duchowo-psychologicznego jest pierwszym z opracowywanych przez twórców narzędziem pomocy środowiskowej. Działania w tym temacie mają miejsce zarówno w Polsce jak i za granicą – miastem partnerskim projektu jest Świdnik na Słowacji.
Inicjatorami wszelkich działań mających na celu powstanie projektu byli Zbigniew Możdżeń, prezes Fundacji Drug Kulturowych oraz Jan Hołodniak, burmistrz miasta Świdnik. Natomiast pomocą i wsparciem okazali się jarosławscy księża: ks. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, ks. Marian Bocho, proboszcz Kolegiaty w Jarsławiu i ks. Marian Rajchel, archidiecezjalny egzorcysta. Zespół projektowy liczy kilkanaście osób i łączy ekspertów z Polski i Słowacji.
Przeprowadzone przez zespół projektowy badania pokazały, że najbardziej odpowiednia w niesieniu pomocy osobom zmagającym się z problemami psychologicznymi będzie forma pomocy środowiskowej. Pomoc środowiskowa proponowana przez autorów projektu oferuje wsparcie ekspertów w dziedzinach psychologii, psychiatrii, odnowy duchowej, spraw rodzinnych, czy wizerunku. Jest to podejście, w którym nacisk kładzie się na działania profilaktyczne, chcąc odejść od terapii szpitalnych kiedy jeszcze nie są one konieczne. Pierwszą pomocą ma być środowisko wyposażone w odpowiednie narzędzia wsparcia.
Projekt opiera się między innymi na ćwiczeniu coachingowym „koło życia”, których 7 filarów opracowało grono ekspertów z zespołu projektowego. Drogi Integralnej Odnowy Człowieka mają zapewnić holistyczne wsparcie rozwoju jednak w obecnej fazie rozwoju skupiają się na rozwoju duchowym, psychicznym i fizycznym jako, że są to pierwsze i najważniejsze filary wyszczególnione w opracowanym „kole życia”.
W przyszłości projekt zakłada współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Jako produkt końcowy powstać ma transgraniczny szlak międzykulturowy i ekumeniczny o charakterystyce pielgrzymkowej skupiony na całościowym podejściu do rozwoju człowieka. Wsparciem objęta zostanie lokalna ludność pogranicza, turyści, osoby dorosłe, rodziny oraz chrześcijan tradycji wschodnich i zachodnich. Zarówno w Polsce jak i na Słowacji szlaki składać się będą z 6 stacji, z tym że pierwsza jest zarówno ostatnią zatem podróżujący szlakiem odwiedzi 5 wyjątkowych miejsc poświęconych kulcie Matki Bożej. Grupy liczące po 120 uczestników w Polsce i na Słowacji do grudnia będą objęte opieką zespołu projektowego i to one tworzą bezpośrednią grupę badawczą, która pozwoli rozbudować i ulepszyć projekt w dalszych etapach rozwoju. Zaplanowano zarówno spotkania indywidualne jak i warsztaty grupowe o różnej tematyce. Pilotażowy etap projektu zapewne pozwoli wyciągnąć cenne wnioski i pozwoli rozwijać go w pełnowymiarowy system pomocy środowiskowej.
Kolejny etap projektu koncentrować się będzie na rozwoju takich aspektów jak: aktywna integracja, usługi społeczne, usługi zdrowotne, podniesienie roli podmiotów ekonomii społecznej. Twórcy zamierzają również rozbudować wsparcie z obecnych trzech filarów (duchowość, psychologia, fizyczność) o kolejne cztery: kulturę, edukację, rodzinę i pracę.
Koncepcja realizowana jest w ramach projektu „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 rezultatem czego będzie transgraniczny markowy produkt turystyczno-pielgrzymkowy oparty na wschodnich i zachodnich tradycjach chrześcijańskich.
Zapraszamy do wysłuchania audycji opowiadającej o Drodze Integralnej Odnowy Człowieka, a więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej projektu www.dioc.pl.
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.
Publikacja opracowana w ramach mikroprojektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.