PRZEMYŚL: 100 lat Niepodległości Polski i Garnizonu Przemyśl
W Przemyślu odbyły się centralne obchody z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia utworzenia Garnizonu Przemyśl. Rozpoczęły się one w sobotę 27 października 2018 r.
Mieszkańcy Przemyśla mogli obejrzeć sprzęt wojskowy, wziąć udział warsztatach robienia kotylionów oraz w grze miejskiej pt.: „Przemyskie drogi do Niepodległości” zorganizowanej przez Przemyskie Koło PTTK.
W samo południe na przemyskim Placu Niepodległości odbyła się parada dzieci w asyście Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino”. Następnie na Rynku Starego Miasta dzieci z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w żołnierskich strojach zaprezentowały program patriotyczny.
Dopełnieniem pierwszego dnia uroczystości był spektakl „Janosik – pieśń dramatyczna w 4 aktach” autorstwa gen. bryg. Andrzeja Galicy. Wystawili go artyści klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Drugiego dnia, w niedzielę 28 października 2018 r., głównym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta polowa w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala. Odbyła się ona na Placu Niepodległości w Przemyślu, a wzięli w niej udział: przemyski garnizon, służby mundurowe, poczty sztandarowe i orkiestra podhalańczyków.
W homilii abp Adam Szal zwrócił uwagę na znaczenie służby – zarówno tej wojskowej, mającej na celu utrzymanie bezpieczeństwa i wolności Ojczyzny, jak i tej, do której zobowiązany jest każdy człowiek. – Pamiętajmy, że jeżeli przestaniemy służyć, to wtedy pojawi się nieszczęście. Jeżeli rodzice przestają służyć dzieciom, pojawiają się wtedy egoiści i ludzie samotni, i samotnicy. Jeżeli małżonkowie zapominają o swojej służbie wobec współmałżonka, wtedy pojawiają się rozbite rodziny i brak miłości. Kiedy polityk przestaje służyć obywatelom, wtedy rozpoczyna się poszukiwanie władzy, pieniądza, niesprawiedliwości, nierówności, a nawet nadużyć w formie totalitaryzmu. Kiedy obywatel nie służy Ojczyźnie, pojawia się wtedy nieszczęście, którego synonimem w naszej Ojczyźnie jest słowo „targowica”. Pamiętajmy, że odzyskanie Ojczyzny, które miało miejsce 100 lat temu, jet ciągle zadaniem postawionym przez Opatrzność Bożą każdemu z nas. Wolność polega na tym, by ją ciągle na nowo zdobywać, umacniać, rozwijać – mówił Metropolita Przemyski. Swoje rozważanie zakończył słowami aktu zawierzenia Maryi wypowiedzianymi na Jasnej Górze przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Eucharystia poprzedzona była defiladą wojskową ulicami Przemyśla na Plac Niepodległości, a bezpośrednio po Mszy Świętej odbył się koncert Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na Przemyskim Rynku. Odśpiewany został Hymn Państwowy i podniesiona Flaga. Następnie po okolicznościowych wystąpieniach odbył się Apel pamięci z salwą honorową. Na Placu Dominikańskim posadzono także „Dąb 100-lecia”. Ta część spotkania zakończyła się startem poczty balonowej z listami i kartami okolicznościowymi.
Ostatni akt przemyskich obchodów 100-rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia utworzenia Garnizonu Przemyśl stanowił wieczór z dwudziestoleciem międzywojennym. Był to spektakl muzyczny „Dla Pani wszystko” w wykonaniu zespołu Makabunda. Gwiazdami wieczoru byli: Bohdan Łazuka, Marcelina, Justyna Jary i Michał Fogg (prawnuk Mieczysława).
Całej uroczystości towarzyszyła wystawa plenerowa IPN „Ojcowie Niepodległości” oraz wystawa „100-lecie odzyskania Niepodległości” i „100-lecie Garnizonu Przemyśl”.