Fundacja Dróg Kulturowych oraz miasto Świdnik na Słowacji podczas Jarmarku Benedyktyńskiego przygotowało dwudniową międzynarodową konferencję naukową w ramach projektu „Drogi Integralnej Odnowy Człowieka – Via Reginae”. Tematyka krążyła wokół problemów z jakimi spotyka się nasze społeczeństwo przez dynamiczne tempo życia, zalew informacji, brak czasu na bliskich, czy autorefleksję. Organizatorzy projektu przedstawili swoją koncepcję na zmianę i pomoc dla osób zmagających się z następstwami powyższych problemów, czyli pierwszymi objawami zaburzeń psychologicznych.

Pierwszym prelegentem był Zbigniew Możdzeń, prezes Fundacji Dróg Kulturowych i inicjator projektu. Przedstawiając inspiracje dla pomysłu oraz kulisy jego powstania wprowadził publiczności w ideę i założenia nowatorskiego programu regeneracji duchowo-psychiczno-fizycznej – Droga Integralnej Odnowy Człowieka. Po wstępie głos zabrali Miron Możdżeń i Miroslava Molcanyiova, którzy przedstawili kondycję psychiczną Polaków i Słowaków omawiając przyczyny obecnego stanu, zagrożenia z niego wynikające oraz przyjęte modele postępowania. Niepokojące statystyki zarówno w Polsce jak i na Słowacji sugerują, że problem dotyczyć może dużo szerszego obszaru. Następnie Dariusz Baran rozwinął temat środowiskowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jest to jedno z podstawowych narzędzi projektu „Drogi Integralnej Odnowy Człowieka”, dlatego prelegent skrupulatnie przedstawił charakterystykę takiej formy pomoc omawiając przy tym różne jej modele. Po przerwie na kawę, na mównicy pojawił się ks. Marian Bocho, proboszcz Jarosławskiej Kolegiaty. Jako kapłan udzielił szerokiej wypowiedzi na temat życia duchowego w nowoczesnym społeczeństwie. W odpowiedzi na przedstawione przez ks. Mariana obserwacje wystąpił Seweryn Możdżeń, który zaprezentował stacje Drogi Integralnej Odnowy Człowieka w kontekście psychiki i duchowości. Natomiast Edyta Pytko ujawniła szerzej założenia projektu, jego holistyczne podejście, cele oraz plany rozwojowe. Pierwszy dzień spotkań zakończył wspólny spacer po jarosławskim szlaku „Drogi Integralnej Odnowy Człowieka” podczas którego miały miejsce liczne dyskusje.

Drugi dzień wykładów dotyczących projektu rozpoczęła Msza Święta w Klasztorze OO. Dominikanów w Jarosławiu z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po niej uczestniczy przyozdobieni w barwy biało-czerwone przeszli wspólnie w Korowodzie Niepodległości niosąc 20-metrową flagę Polski. W przemarszu wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne m.in. z Polski, Słowacji, Niemiec, Węgier w strojach z różnych epok oraz grupy towarzyszące. Po powrocie do Jarosławskiego Opactwa głos na mównicy zabrał ks. Marian Rajchel, archidiecezjalny egzorcysta, w prelekcji pt. „Istota życia duchowego w życiu człowieka i jego wpływ na zdrowie psychiczne”. Kontynuacją myśli była wypowiedź Magdaleny Popek, która omówiła wpływ zdrowia psychicznego na fizyczność człowieka. Z kolei Agata Gagat Matuła zaprezentowała temat „Zasoby osobiste a zdrowie psychiczne – konstrukcja narzędzia badawczego” nawiązując bezpośrednio do wykorzystywanych w projekcie metod. Ostatnią prelegentką była psycholog Justyna Wielkiewicz, która zaprezentowała istotę samopoznania, autorefleksji i rozwoju w konferencji pt. „Droga do siebie – procesem zdrowienia”. Czas podsumowania dwudniowych spotkań był okazją do dyskusji i dzielenia się cennymi obserwacjami związanych z poruszanymi tematami.

Projekt „Drogi Integralnej Odnowy Człowieka” jest obecnie w fazie rozwoju. Obecnie twórcy skupiają się na zebraniu po 120 uczestników w Polsce i na Słowacji, którzy stworzą grupę badawczą. Obserwacje pilotażowego etapu projektu pomogą zapewne zweryfikować szereg założeń i proponowanych rozwiązań oraz rozwinąć ideę w kompleksowy program pomocy.

Koncepcja realizowana jest w ramach projektu „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 rezultatem czego będzie transgraniczny markowy produkt turystyczno-pielgrzymkowy oparty na wschodnich i zachodnich tradycjach chrześcijańskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji opowiadającej o Drodze Integralnej Odnowy Człowieka, a więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej projektu www.dioc.pl.

 

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

Publikacja opracowana w ramach mikroprojektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 

Konferencja w Jarosławskim Opactwie
sob, 27 Paź 2018  ·  6,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Droga Integralnej Odnowy człowieka, 27 października 2018 r.