W dniach od 17 do 18 października 2018 r. w Przemyślu trwa międzynarodowa konferencja  pt. Problem pomocy Żydom w czasie II wojny światowej w świetle źródeł archiwalnych polskich i zagranicznych zorganizowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu.

Głównym celem konferencji jest zbadanie skali nazistowskich represji wobec Polaków i obywateli polskich innych narodowości pomagających Żydom w czasie okupacji oraz upamiętnienie tych osób.

Obrady rozpoczęły się wczoraj w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Tam miały miejsce dwie serie prelekcji, które podjęły następujące tematy: Materiały źródłowe do zagadnienia pomocy Żydom w zasobach archiwów państwowych i instytucjach pamięci w Polsce oraz Materiały źródłowe do zagadnienia pomocy Żydom w zasobach archiwów państwowych i instytucjach pamięci poza granicami kraju.

Pierwszy dzień konferencji zakończyło uroczyste otwarcie wystawy pt. Żydzi w Przemyślu i regionie przemyskim w latach II wojny światowej w świetle źródeł Archiwum Państwowego w Przemyślu i archiwów ukraińskich.

Drugi dzień konferencji miał miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Tam podjęto dyskusję w następujących blokach tematycznych: Materiały źródłowe do zagadnienia pomocy Żydom w zasobach archiwów państwowych i instytucjach pamięci poza granicami kraju oraz Materiały źródłowe w zasobach archiwów kościelnych oraz rola Kościołów katolickich w ratowaniu Żydów.

Dzień zakończyło zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem Śladami Żydów przemyskich.

W ramach konferencji Problem pomocy Żydom w czasie II wojny światowej w świetle źródeł archiwalnych polskich i zagranicznych, w piątek, 19 października 2018 r., uczestnicy udadzą się do Markowej, gdzie zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.