KALWARIA PACŁAWSKA: Pielgrzymka Róż Żywego Różańca
W sobotę, 29 września 2018 r., w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się pielgrzymka Róż Żywego Różańca, która stała się okazją do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pielgrzymka Róż Żywego Różańca rozpoczęła się zawiązaniem wspólnoty przy wyznaczonych dla każdego archiprezbiteratu kaplicach. Tam każda z grup miała okazję wysłuchać katechezy oraz uczestniczyć w modlitwie różańcowej:
- Zwiastowanie – archiprezbiterat bieszczadzki – między cmentarzem a kaplicą Tyszkowskich za kaplicą archanioła Gabriela
- Nawiedzenie – archiprezbiterat jarosławski – przy kaplicy Ukrzyżowania P. Jezusa
- Narodzenie Jezusa – archiprezbiterat krośnieński – przy kaplicy Trzeciego upadku P. Jezusa w kierunku lasu
- Ofiarowanie – archiprezbiterat łańcucki – przy kaplicy archanioła Rafała
- Wniebowstąpienie – archiprezbiterat przemyski – przy wieży widokowej
- Zesłanie Ducha Św. – archiprezbiterat sanocki – przy kaplicy wyniesienia Maryi na najwyższą godność
- Wniebowzięcie NMP – parafie prowadzone przez zakon św. Franciszka – na placu przy sanktuarium
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia na placu przed Sanktuarium, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii zapraszał wiernych, aby karmili się Eucharystią, która najpełniej przybliża nas do Chrystusa: – Pozwólmy prowadzić się Eucharystii, pozwólmy się karmić Eucharystią. Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, ona daje siłę do trzymania krzyża, ona pomaga nam wzrastać w zażyłości z Panem Bogiem, ona pomaga wzrastać naszej duszy i pomaga nam osiągnąć doskonałość.
Metropolita Przemyski zachęcał również, aby sięgając po różaniec, wejść w głęboką relację z Bogiem: – Matka Boża zaprasza nas, abyśmy poznali tajemnicę zbawienia i szli drogą wytyczoną przez prawdy wiary, przez prawdy, które są tak mocno wpisane w Nowy Testament, w Objawienie Boże, to ona w tej modlitwie prowadzi nas do Chrystusa. Pozwala nam wejść w taką intymną, głęboką relację z Panem Bogiem i z tajemnicami dotyczącymi życia Maryi, życia jej Syna i naszego życia. Poprzez tajemnice różańcowe przybliża nam zbawienie.
Na zakończenie Eucharystii, jak każdego roku, zostały przekazanie znaki pielgrzymowania Róż Żywego Różańca:
- obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został przekazany parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, która rok wcześniej gościła diecezjalną pielgrzymkę Róż Żywego Różańca,
- róża została umieszczona przy Obrazie Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej,
- sztandar Róż Żywego Różańca został przekazany sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, do którego za rok przybędą czciciele Matki Bożej.