Duszpasterstwo niesłyszących Archidiecezji Przemyskiej ma do zaoferowania wszechstronną pomoc dla osób w wieku od 6 do 24 lat, a także dla osób dorosłych i w wieku starszym mających różnorodne problemy ze słuchem, a tym samym z porozumiewaniem się. Współpracujemy dla dobra tych osób z Caritas Archidiecezji Przemyskiej i innymi instytucjami pozarządowymi. 

Duszpasterstwo nasze poprzez swoich surdo-katechetów i duszpasterzy prowadzi przygotowanie do 1-wszej spowiedzi i 1-wszej Komunii Świętej, Bierzmowania, nauk przedmałżeńskich, rekolekcje, pielgrzymki i wycieczki. Bardzo zależy nam na objęciu opieką dzieci najmłodszych z niedosłuchem, gdyż to zapewnia właściwy ich  rozwój, poprzez poszerzenie zasobu leksykalnego, rozwój myślenia abstrakcyjnego, przyswojenia pojęć liturgicznych. W tym zakresie ściśle współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. dra Janusza Korczaka w Przemyślu, który od roku 1951 zajmuje się edukacją i rewalidacją dzieci niesłyszących i słabosłyszących.

Błędem jest kierowanie dziecka niesłyszącego do klas integracyjnych lub normalnych w szkole masowej. Powoduje to izolację dziecka, i brak odpowiedniego rozwoju, także w formacji religijnej. Człowiek słyszący, średnio wykształcony używa od 6 do 10.000 słów w języku polskim. W słownictwie języka migowego jest tylko 3 tysiące słów z czego używanych jest 1.500. Z tych dysproporcji wynika konieczność „przetłumaczenia” na język migowy treści zawartych we Mszy świętej. Krajowe Duszpasterstwo Niesłyszących przygotowuje Mszał Rzymski, lekcjonarze mszalne oraz katechizm dostosowane dla niesłyszących.

Przez długie lata używanie języka migowego było wstydliwe i powstały duże zaniedbania w przybliżeniu Słowa Bożego dla tego środowiska. Duszpasterstwo nasze pracuje intensywnie, aby nadrobić te zaległości. Dysponujemy dostępem do wiedzy na temat aktualnych przepisów rentowych, emerytalnych, rehabilitacyjnych, itp. Organizujemy różnorodne spotkania aktywizujące dzieci, młodzież i seniorów. Liczymy na przychylność i zrozumienie i współpracę wszystkich ludzi dobrej woli w dotarciu do osób niesłyszących ze Słowem Bożym.

/źródło: glusi.przemyska.pl/

Międzynarodowy dzień niesłyszących stał się okazją do rozmowy na antenie Radia FARA zaangażowaniu na rzecz duszpasterstwa niesłyszących.

Międzynarodowy dzień niesłyszących - świadectwo s. Ambrozji
pon, 24 Wrz 2018  ·  2,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
24 września 2018 r.
Międzynarodowy dzień niesłyszących - rozmowa z ks. Mariuszem Michalskim, archidiecezjalnym duszpasterzem niesłyszących
pon, 24 Wrz 2018  ·  3,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
24 września 2018 r.

 

 Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Przemyskiej