STRACHOCINA: Odsłonięcie i poświęcenie pomnika niepodległości
W sobotę, 15 września 2018 r., w miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odsłonięto i poświęcono pomnik upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mszy Świętej na Bobolówce przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
W homilii kaznodzieja podkreślił, że jeszcze w przedchrześcijańskich dziejach naszego narodu jest coś, co żyje i potem zostało wsparte Ewangelią – duch wolności, duch faktycznego decydowania o swoim życiu, o swojej wspólnocie, o swoim pokoleniu. Powiedział, że nasi przodkowie poczuli, że w Ewangelii i Jezusie Chrystusie jest dodatkowa siła, która niczego nie odbiera i nie ogranicza.
Metropolita szczecińsko-kamieński stwierdził, że Polskę od ośmiu wieków charakteryzuje słowo, które jest za mało uszanowane – Rzeczpospolita: – To się już tyle wieków temu pojawiło jako fenomen wspólnoty narodu, w której łączą się instytucje państwowe i instytucje obywatelskie, w której każdy z mieszkańców ma swoją cząstkę. Rzeczpospolita jako sprawa dla każdego, każdego obejmująca, każdego szanująca, nad każdym się pochylająca, a jednocześnie od wymagająca, aby szanował wspólnoty dom, aby go chronił, umacniał i współtworzył – wskazywał.
Hierarcha stwierdził, że bez Ewangelii bylibyśmy jeszcze jedną zbiorowością, administracją, myślą polityczną, ale dzięki Chrystusowi jesteśmy rzecząpospolitą, wspólnotą serc, pracy, cierpienia, trudu, nadziei, rozpoczynania od nowa.
Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił także, że do tej pory nie zostały w pełni spełnione śluby króla Jana Kazimierza, śluby jasnogórskie, czy program dany nam w kolejnych pielgrzymkach przez św. Jana Pawła II: – Uznajmy Pana Boga jako Pana naszych dziejów. I ma to uczynić każdy, kto ma odrobinę wiary w sercu i odrobinę uczciwości w sobie. I poddajmy Panu Bogu te sprawy, które od Boga zależą i są z Bożej decyzji, tak jak sprawa życia od poczęcia po naturalną śmierć; tak jak sprawa małżeństwa, tak jak sprawy szacunku do Bożych dzieł, do krzyża, do Ewangelii świętej. To wszystko musimy ustawić na właściwym gruncie, na fundamencie i to jest zadanie wszystkich – mówił.
Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika przez abpa Andrzeja Dzięgę, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powiedział m.in.: – Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków. Następnie wicepremier Beata Szydło powiedziała: Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy, w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje, czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś ci, których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie. Jesteśmy zobowiązani, aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy.