W czwartek, 6 września 2018 r.,  łańcuccy czciciele Matki Bożej Szkaplerznej zgromadzili się w kościele farnym, by podczas nowenny dziękować za Jej opiekę i powierzać Jej swoje prośby.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Wiktor Florek, wikariusz parafii. Podziękował on Maryi za to, że jest Matką dla tych, którzy przychodzą do tej świątyni i dla tych, którzy już o niej zapomnieli. Odczytał także intencje, które zostały wypisane na kartkach i złożone przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Mszy Świętej, podczas której wierni dziękowali Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa przewodniczył ks. dr Tadeusz Kocór, proboszcz parafii.

Kościół farny w Łańcucie jest Sanktuarium, ze względu na koronowany obraz Matki Bożej Szkaplerznej, który od ponad trzech wieków słynie łaskami i jest przedmiotem kultu religijnego. Łańcucki obraz Matki Bożej Szkaplerznej jest swobodną kopią krakowskiego obrazu Matki Bożej Piaskowej. Obraz przybył do Łańcuta w 1670 roku, za sprawą Krzysztofa Ziemczyka, rajcy miejskiego, który zakupił go od krakowskiego karmelity, jak głoszą podania, za dwie sztuki sukna. Przez jakiś czas wisiał on w jego domu aż do momentu, gdy poskromił niebiańskim światłem rozpustną młodzież. Ten cud skłonił właściciela do przekazania obrazu do kościoła farnego, aby tam odbierał należną mu cześć.

W roku 1679 ks. Andrzej Podolski ufundował dla obrazu Madonny srebrną sukienkę, która do dnia dzisiejszego zdobi obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Wybudowano wówczas na polecenie księcia Franciszka Lubomirskiego specjalną kaplicę szkaplerzną, w której umieszczono obraz. Od tego momentu zaczęto czcić łańcucki obraz pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej.