26 sierpnia 2018 r. już po raz trzeci w Rymanowie Zdroju odbył się Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”. Patronem honorowym nad Festynem objął bp Stanisław Jamrozek.

Festyn w zamyśle organizatorów był uświadamianiem faktu istnienia na świecie miejsc i sytuacji, w których chrześcijanie doświadczają prześladowań. Chcemy pamiętać o naszych braciach w wierze, oddać im hołd i na miarę naszych możliwości przyjść im z pomocą. Celem szczegółowym w tym roku była zbiórka środków na odbudowę domów chrześcijan na Równinie Niniwy w Iraku. Tak jak w każdej dotychczasowej edycji Festynu współpracowaliśmy blisko z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W tym roku gościliśmy podczas Festynu ks. Rafała Cyfkę oraz s. Annę Grzesiak z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia. Ks. Rafał podczas Festynu dzielił się Słowem (głosił homilie podczas niedzielnych Mszy św. w Rymanowie Zdroju) i swoją wiedzą o Kościele w Iraku i Syrii. U s. Anny można było zakupić pamiątki wykonane z drzewa oliwnego przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Pod wieloma względami Festyn był niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich którzy się przyczynili do jego organizacji. Po pierwsze jest doświadczeniem ludzkiej solidarności z ludźmi doświadczającymi cierpień wynikających z prześladowań za wiarę. Po drugie inicjatywa ta wyzwala wiele dobra i trudno tu w krótkim podsumowaniu podać dziesiątki przykładów ludzi, którzy zrobili coś dobrego, aby się przyłączyć do Festynu, a ostatecznie pomóc tym którzy tej pomocy bardzo dzisiaj potrzebują. Otrzymaliśmy mnóstwo darów zaczynając od tych drobnych po bardzo cenne. Wiele osób włączyło się bezpośrednio w organizację Festynu i trzeba zauważyć, że z roku na rok jest tych ludzi coraz więcej. Wiele osób upiekło ciasta lub przygotowało jakieś potrawy, które można było skosztować podczas Festynu. Po trzecie uczestnicząc w Festynie uświadamiamy sobie co znaczy wypowiadane przez chrześcijan co niedzielę „wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół”. Doświadczamy realnie wspólnoty z tymi, którzy żyją w miejscach, gdzie wyznawanie wiary czasem wiele kosztuje.

Festyn jest również doświadczeniem radości z pewnego rodzaju święta, jakie w związku z nim przeżywamy. Sami czujemy się obdarowani tym co nas spotkało. Podczas Festynu towarzyszyli nam występujący na scenie artyści. Niektórzy byli z nami po raz kolejny, a dla innych był to pierwszy występ na scenie w Rymanowie Zdroju. Wszystkim jesteśmy wdzięczni i bardzo im dziękujemy.

Najcenniejsze dary (w tym dary od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pani Premier Beaty Szydło i Pani minister Beaty Kempy) i podarowane nam dzieła sztuki można było nabyć podczas przeprowadzonej w czasie Festynu aukcji. Łącznie na dzień dzisiejszy zebraliśmy ponad 29 000 zł. Cała zebrana przez nas kwota zostanie przekazana Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie na wspomniany cel.

Udział w Festynie wzięli ludzie starsi, młodzież oraz dzieci, które w Dziecięcej Krainie Uśmiechu pisały listy do swoich rówieśników żyjących w Iraku, a pisanie listów dzieci zakończyły występem (zaśpiewaniem specjalnie przygotowanej piosenki) na scenie. Doskonale układała nam się współpraca z naszymi władzami miasta i Gminy Rymanów. Za wszelką życzliwość i realną pomoc bardzo dziękujemy. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością w środkach masowego przekazu. Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się informacja o Festynie w telewizji ogólnopolskiej.

Jest nam bardzo miło, że nasza inicjatywa została zauważona. Pełni wdzięczności za wszystkie związane z Festynem doświadczenia, za wszelką okazaną nam pomoc, zaczynamy myśleć o przyszłorocznym Festynie, na który już dzisiaj zapraszamy.

Komitet organizacyjny Festynu Dobroczynnego
„W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”

Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” - relacja
czw, 6 Wrz 2018  ·  15,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Rymanów Zdrój, 26 sierpnia 2018 r.