Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu, 17 czerwca 2018 r., fot. Stanisław Gęsiorski

W niedzielę, 17 czerwca 2018 r., w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu odbył się obrzęd poświęcenia kościoła. Liturgia konsekracji kościoła jest bardzo bogata w różne znaki. Przeżywane obrzędy stopniowo odsłaniają misterium obecności Boga w liturgii. Przez ten akt, którego dokonał abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, kościół stanie się na zawsze miejscem sprawowania Ofiary Mszy Świętej.

Na początku liturgii przedstawiciele parafii powitali Księdza Arcybiskupa, a ks. prał. Marian Koźma, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Przemyśl II ukazał historię powstawania kościoła i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Ksiądz Arcybiskup podczas homilii podkreślił jak ważny i doniosły to moment dla życia parafialnego. Kaznodzieja, odnosząc się do odczytanych czytań Liturgii Słowa, wskazał na piękno znaków, które zachęcają do troski o wzrost wiary. „Tutaj [na przemyskich Kmieciach] pojawiła się ta piękna świątynia począwszy od małego ziarna” zasianego w 1979 r. – podkreślił abp Adam. Metropolita zwrócił uwagę na wartość świątyni jako miejsca rodzenia się wiary, bowiem to świątynia staje się miejscem zasiewania ziarna wiary, a wyposażona w elementy materialne prowadzi do tego, co duchowe. Na zakończenie Arcybiskup zachęcił wszystkich zebranych na modlitwie do ciągłej troski o wzrost duchowy w codziennym życiu.

Konsekracja ołtarza przez abpa Adama Szala, Przemyśl – Kmiecie, 17 czerwca 2018 r., fot. Stanisław Gęsiorski

Ważnym momentem liturgii była uroczyście odmówiona modlitwa poświęcenia kościoła, w której Ksiądz Arcybiskup prosiło błogosławieństwo dla świątyni: Dlatego pokornie prosimy Cię, Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym i stołem przygotowanym do składania Chrystusowej OfiaryPo modlitwie nastąpiło namaszczenie ołtarza i ścian kościoła Krzyżmem świętym. Tym olejem każdy z nas został namaszczony podczas chrztu świętego, a także w sakramencie bierzmowania. Ten sam olej służy także do namaszczenia dłoni kapłańskich w sakramencie święceń. Przez ten gest zostaliśmy włączeni w Jezusa Chrystusa – Mesjasza, czyli namaszczonego, wybranego i posłanego, by pełnił misję kapłańską, pasterską i prorocką. Jesteśmy przez chrzest i bierzmowanie namaszczeni, wybrani i posłani, by uczestniczyć w posłudze Chrystusa. Obrzęd namaszczenia ołtarza i ścian kościoła świętym olejem, wyraża tajemnicę miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie.

Metropolita Przemyski dokonał namaszczenia mensy ołtarza, wylewając Krzyżmo Święte na środek ołtarza i na jego cztery rogi, co tradycyjnie nawiązuje do pięciu ran Pana Jezusa. W jego imieniu wybrani kapłani namaścili ściany kościoła, a byli to rodacy tej parafii: ks. Marcin Koperski, moderator Ruchu Światło-Zycie, ks. Damian Toczek, wikariusz parafii pw. św. Doroty w Markowej, ks. Łukasz Wilk, wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze i ks. Czesław Major, salezjanin i duszpasterz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Krakowie. Namaszczenie w czterech miejscach symbolizuje bramy niebieskiego Jeruzalem, czyli Kościoła. Namaszczane ściany kościoła zaznaczone zostały znakiem krzyża na marmurowych tabliczkami i świecznikami (zwanymi zacheuszkami).

Poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu - przedstawiciele parafii - powitanie
nie, 17 Cze 2018  ·  901,3 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kmiecie, 17 czerwca 2018 r.
Poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu - ks. prał. Marian Koźma - powitanie
nie, 17 Cze 2018  ·  1,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kmiecie, 17 czerwca 2018 r.
Poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu - abp Adam Szal, Metropolita Przemyski - homilia
nie, 17 Cze 2018  ·  4,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kmiecie, 17 czerwca 2018 r.
Poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu - podziękowanie
nie, 17 Cze 2018  ·  1,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kmiecie, 17 czerwca 2018 r.