Drogi do niepodległości
W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnio-Europejskiej w Przemyślu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pt. „Drogi do niepodległości”, zorganizowana w ramach odchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Otwarcia konferencji dokonał dr Sławomir Solecki, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnio-Europejskiej w Przemyślu, który wyrazi swoją radość z faktu, że to w murach tej uczelni zdecydowano podjąć się takiej inicjatywy:
– Pamięć, tożsamość są dla nas wszystkich bardzo istotne. Mamy obowiązek wobec poprzednich pokoleń, mamy wielki obowiązek wobec tych, którzy tą niepodległość wywalczyli. Myślę, że jest to zadanie i wyzwanie dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja pozwoli nam uczcić tą piękną rocznicę i jednocześnie będzie na długo w pamięci i w annałach naszej uczelni.
Podczas konferencji można było wysłuchać następujących referatów:
- dr Grzegorz Szopa – Traktat Wersalski wobec kwestii niepodległości Polski
- dr Irena Kozimala – Początki niepodległości w Galicji
- dr Grzegorz Klebowicz – Przemyskie epizody walk o niepodległość
- dr Stanisław Stępień – Symon Perlura – ukraiński mąż stanu, inicjator sojuszu polsko-ukraińskiego w 1920 r.
- dr Krzysztof Busse – Bohaterowie walk o niepodległość z lat zaborów: jak pamiętano o nich w II Rzeczypospolitej
- mgr Anna Nowak – Źródła do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu
- dr Elżbieta Dybek – Drogi do niepodległości (scenariusz lekcji historii)
- mgr Ewelina Kasperska – O patriotyzmie na opak (scenariusz lekcji języka polskiego)
- prof. Mirosław Piotrowski – Odzyskanie niepodległości w 1918 r.
Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji pt. „Drogi do niepodległości” zakończył koncert zespołu Na Gapę. Już jutro uczestnicy konferencji udadzą się na Ukrainę, do Żółkwi i Lwowa, gdzie przez kolejne dwa dni będzie mieć miejsce jej dalszy ciąg.
Organizatorami konferencji są: Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnio-Europejskiej w Przemyślu, Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu.