W piątek, 11 maja 2018 r., w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej z okazjo 100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. Przemyski Garnizon Wojska Polskiego 1918-2018.

Przybyłych na konferencję gości, prelegentów oraz wszystkich zgromadzonych przywitali Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, Piotr Pilch, członek zarządu województwa podkarpackiego oraz Janusz Hamryszczak, wiceprezydent Miasta Przemyśla, którzy wyrazili swoją radość z przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu.

Podczas konferencji wygłoszonych zostało 6 referatów:

  • dr hab. Andrzej Olejko – Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939
  • dr hab. Andrzej Zapałowski – Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948
  • dr Grzegorz Szopa – Garnizon przemyski WP w II RP
  • dr Lucjan Fac – Żurawiccy pancerni 1920-1945
  • dr Wojciech Moś – Podhalanie w garnizonie Przemyśl
  • mgr Anna Nowak – Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu
100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu - wprowadzenie i wystąpienia zaproszonych gości
sob, 12 Maj 2018  ·  5,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, 11 maja 2018 r.

Drugą częścią konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, tuż po wygłoszonych referatach, było otwarcie wystawy 100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu 1918-2018.

Wystawa poświęcona jest jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy, a jej celem jest przybliżenie odbiorcom okoliczności ich powstania, rozbudowy oraz codziennego funkcjonowania na terenie miasta i okolic, a także wpływ na mieszkańców.

Na wystawie zobaczyć można m.in. mundury z minionego stulecia, wyposażenie i elementy uzbrojenia żołnierzy, a także dokumenty, odznaczenia czy pamiątkowe fotografie.