Walka o niepodległość Polski na kartach pocztowych ze zbiorów Kazimierza Mazura
We wtorek, 7 maja 2018 r., w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu miało miejsce otwarcie wystawy pt. Walka o niepodległość Polski na kartach pocztowych ze zbiorów Kazimierza Mazura.
Podczas otwarcia wystawy w PCEN w Przemyślu Kazimierz Mazur krótko opowiedział o sobie oraz o tym jak pracując jako marynarz poszerzała się jego kolekcja, aby następnie opowiedzieć o tym, co można zobaczyć na wystawie.
Ponadto otwarcie wystawy uświetniła poezja Teresy Paryny oraz występ muzyczny w wykonaniu Jerzego Markowicza, a nad całością spotkania czuwała jego inicjatorka Zofia Bator.
Zaprezentowana w PCEN w Przemyślu wystawa wpisuje się w przemyskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Można ją zobaczyć codziennie od 1 do 30 maja br. w PCEN w Przemyślu (wstęp wolny).
________________
Kazimierz Mazur urodzony w 1940 roku w Przemyślu, od 1958 roku mieszkaniec Kopenhagi; były członek zarządu Związku Polaków w Danii (1970-1977); znany kolekcjoner poloniców; działacz polonijny; organizator wystaw w Danii, Niemczech i w Polsce; autor projektów na druki okolicznościowe związane z tematyką niepodległościową i polskimi rocznicami historycznymi; właściciel drukarni wspierający wydawnictwa polonijne oraz instytucje i organizacje w Polsce. Za działalność odznaczony Krzyżem Wolność i Niepodległość oraz Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP w Londynie (1979), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1996), Medalem „Pro Memoria” (2008), odznaką Za Zasługi dla Związku Kombatantów Polskich RP i Byłych Więźniów Politycznych (2010).
Pan Kazimierz do dziś mieszka w Kopenhadze, gdzie założył rodzinę; od wielu lat jednak przyjeżdża do Polski, by odwiedzić swoje rodzinne miasto i groby najbliższych. Dla mieszkańców Przemyśla, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia, udostępnił część swojej kolekcji, która została zaprezentowana na wystawie. Wyraża również gotowość spotkania się z młodzieżą w PCEN, albo w szkole, by podzielić się barwną opowieścią o Polsce i swojej historii.
PCEN w Przemyślu