W niedzielę 6 maja 2018 r. w Kuryłówce miała miejsce piękna uroczystość Jubileuszu Setnej Rocznicy Utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce oraz odsłonięcia i poświęcenia pomnika wzniesionego ku czci Bohaterów Bitwy pod Kuryłówką – Żołnierzy Podziemia, którzy stoczyli heroiczną walkę z oddziałami NKWD.

Tak jak przed laty, gdy w maju 1945 roku żołnierze przed podjęciem walki wzięli udział we Mszy świętej, tak też uczestnicy współczesnych wydarzeń, to wyjątkowe święto rozpoczęli Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce, ofiarowaną Strażakom oraz Bohaterom Bitwy pod Kuryłówką i ich rodzinom. Msza święta była szczególna, gdyż koncelebrował ją abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, którego w imieniu uczestników uroczystości i całej społeczności lokalnej przywitał Tadeusz Halesiak – wójt Gminy Kuryłówka. Wspólne chwile modlitwy przyniosły nam wiele wzruszeń, a słowa kierowane do nas przez naszego Pasterza pobudziły do głębokiej refleksji nad wartością życia w służbie bliźniemu i Ojczyźnie. Odczuliśmy także ogromną troskę Arcybiskupa o nasz los, o przyszłość naszych rodzin i narodu. Wskazując na podstawy naszej wiary jakimi są miłość do Boga i bliźniego przypomniał nam, że to one i tylko one gwarantują nam życie w zgodzie, zrozumieniu i pokoju, o które coraz trudniej w wielu aspektach współczesnego życia. Arcybiskup swoją ojcowską, a nade wszystko modlitewną troską otoczył Druhów Strażaków, którzy przed ołtarzem, po raz kolejny zawierzyli swój los, swoją służbę Panu Bogu.

Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy zaproszeni goście prowadzeni przez orkiestrę i uroczą grupę mażoretek udali się pod nowo wybudowany pomnik ku czci Bohaterów Bitwy pod Kuryłówką – Żołnierzy Podziemia, którzy stoczyli heroiczną walkę z oddziałami NKWD, gdzie kontynuowano uroczystości.

Na wstępie głos ponownie zabrał wójt gminy, który powitał wszystkich przybyłych gości,  kombatantów, przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, oddziały wojska, strażaków i licznie zgromadzonych mieszkańców gminy. Przywitał także poczty sztandarowe i przedstawił rys historyczny wydarzeń z maja 1945 r. Szczególną uwagę zwrócił na fakt, że Bitwa pod Kuryłówką przez lata wymazana z historii należy do największych zwycięskich bojów żołnierzy podziemia antykomunistycznego z Sowietami w 1945 r., a także wskazał tragiczne konsekwencje dla wioski po wspomnianej Bitwie z 8 maja 1945 r., kiedy to sowieckie NKWD szczelnym kordonem otoczyło wieś, a żołnierze z rakietnicami i płonącymi pochodniami szli od domu do domu, od stodoły do stodoły, paląc wszystko. Spaleniu uległo wówczas: 229 budynków mieszkalnych i 503 budynki gospodarcze. Zginęło 9 mieszkańców wsi.

Po tym wystąpieniu nastąpił moment odsłonięcia pomnika, którego dokonała delegacja zacnych gości: abp Adam Szal, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dowódca III Batalionu Inżynieryjnego w Nisku ppłk Radosław Podolski, komendant WKU w Nisku ppłk Leszek Stępień oraz wójt gminy Kuryłówka Tadeusz Halesiak. Następnie Arcybiskup dokonał aktu poświęcenia pomnika, złożono wieńce i oddano hołd poległym Bohaterom przez przybyłe na tę okoliczność delegacje rządowe, samorządowe, kombatanckie, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty, organizacji społecznych i osób prywatnych. Niezwykłą wartość dla uroku uroczystości dodała obecność licznych grup mundurowych, które dzielnie trzymały wartę przy pomniku. Były to: Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Niska, Żołnierze ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Pułk Ułanów z Biszczy, GRH im. Wojciecha Lisa – „Mściciel” z Mielca, GRH Wrzesień 1939 z Jastkowic, GRH 24 Jarosławska Dywizja Piechoty Garnizon Jarosław i niezmiennie od lat we wszystkich uroczystościach patriotycznych Orkiestra Dęta i Zespół Mażoretek GOK Kuryłówka.

Dla nas mieszkańców tak licznie uczestniczących w tym wydarzeniu była to wyjątkowa uroczystość, wzruszająca i napawająca dumą z naszych Przodków, którzy tak dzielnie, z ofiarnością walczyli o Ojczyznę, o naszą Kuryłówkę i jej przyszłość. Dlatego pamięć o Nich zawsze pozostanie w naszych sercach, a ten pomnik nie pozwoli zapomnieć kolejnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom samorządu oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się budowy pomnika będącego hołdem dla Tych którzy polegli w walkach pod Kuryłówką, szacunkiem dla ich rodzin oraz lekcją historii i wychowania dla młodych pokoleń.

Alicja Kycia