Audycja kulturalna Łucji Wiszlańskiej
Łucja Wiszlańska – poetka z Przemyśla – co dwa tygodnie w środy zaprasza do rozmowy osoby z różnych dziedzin nauki i kultury. Zapraszamy do wysłuchania audycji w naszym archiwum.
Gościem Przemyskiego studia Radia FARA była Maria Gibała – poetka i fotograf, wiceprezes RSTK. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się czym jest dla Marii Gibały pisanie wierszy i kiedy powstał pierwszy zapisany. Poetka dzieliła się wrażeniami ze spotkań z odbiorcami poezji, także innymi piszącymi. Wyjaśniła czym zajmuje się Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i jakie są plany na 2018 rok, szczególnie w dziedzinie integracji przemyskich poetów. Interesujące były także jej wrażenia z działalności fotograficznej. Nie obeszło się bez dzielenia się swoją poezją. Maria Gibała ma w dorobku wiele wystaw fotograficznych o różnej tematyce, wieczorów poezji oraz multimedialnych pokazów fotograficzno-poetyckich.
Rozmowa z Jerzym Adamskim, absolwentem UJ na wydziale historycznym, Studiów doktoranckich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współtwórcą i dyrektorem Muzeum Regionalnego PTTK w Brzozowie, a od 1998 roku wójtem Gminy Dydnia.
W Czasie rozmowy Jerzy Adamski zachęcił do odwiedzenia gminy, której jest od wielu lat wójtem oraz pięknych podkarpackich okolic. Zapytany o własne publikacje (40) przybliżył ich tematykę. Ciekawie opowiadał o okresie, kiedy należał do współredaktorów nielegalnej serii książkowej pn „Biblioteka Przemyska” wydawanej pod egidą Biskupa Ordynariusza Przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Z entuzjazmem wspominał pan Jerzy swoją znajomość i współpracę z Arcybiskupem. Dzielił się także informacjami o swoich pasjach – albumach o gminach nadsańskich, tworzeniu pracy lokalnej i wielkim umiłowaniem Małej Ojczyzny. Nic zatem dziwnego, że Jerzy Adamski nazywany jest „instytucją i to w najbardziej szlachetnym znaczeniu”. (przez red. Nad Ogólnopolskiego miesięcznika „Poznaj Swój Kraj” – Andrzeja Grodona)
W dniu 8 II w studiu Radia FARA gościła pani dr Anna Pekaniec, związana zawodowo z Wydziałem Polonistyki UJ w Krakowie. Wizyta w rodzinnym Przemyślu łączyła się z wykładem w MBP na temat dzienników kobiet z okresu I wojny światowej z Przemyśla i Lwowa, czyli okresu mało znanego w literaturze a tak nam (mieszkańcom) tematycznie bliskiego. Dr. Anna opowiedziała słuchaczom o konkluzji po wielu badaniach monograficznych dotyczących kobiecych autobiografii w okresie od początku XIX do początków II wojny światowej, mających niewiele opracowań. Wśród rozlicznych publikacji i zajęć Anna Pekaniec znajduje współredagowanie półrocznika „Czy/tam/ czy/tu” będącego bardzo potrzebnym rodzicom poradnikiem dotyczącym doboru wartościowych książek dla dzieci. Anna Pekaniec odpowiedziała także na pytania o kondycję języka polskiego i obiecała kolejną wizytę w Radiu za jakiś czas, przy okazji kolejnego pobytu w rodzinnym mieście.