Procesja rezurekcyjna przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, 1 kwietnia 2018 r.

W Niedzielę Zmartwychwstania, o godz. 6.00 Abp Adam Szal Metropolita Przemyski zwrócił się do zebranych w Archikatedrze słowami liturgii:

W czasie Wigilii Wielkanocnej usłyszeliśmy wezwanie: „Weselcie się, zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się, słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy tak wielki Król odnosi zwycięstwo! Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa! Niech ta świątynia zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu!” Posłuszni temu wezwaniu pójdziemy w uroczystej procesji za Chrystusem zmartwychwstałym, aby wyznać naszą wiarę w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. Zmartwychwstałemu Chrystusowi, obecnemu wśród nas w Najświętszym Sakramencie, będziemy dziękować za to, że otworzył wierzącym królestwo niebios.

Następnie asysta liturgiczna, kapłani, siostry zakonne i wierni wyruszyli w procesji rezurekcyjnej wokół Bazyliki Archikatedralnej przy śpiewie pieśni wielkanocnych. Uroczystość uświetnił chór „Magnificat”, którym dyrygował ks. Mieczysław Gniady. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem abpa Adam Szala, z udziałem abpa Józefa Michalika i bpa Stanisława Jamrozka oraz innych kapłanów. Diakon Arkadiusz Wojnicki wyśpiewał podczas uroczystości ewangelię opisującą Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Metropolita Przemyski w homilii skupił się przede wszystkim na nadziei, jaką daje nam Zmartwychwstanie Chrystusa, oraz na działaniu Ducha Świętego, który umacnia w nas wiarę i prowadzi do powstania z martwych. To Duch Święty pomaga nam zrozumieć prawdę zmartwychwstania. Trzeba dopuścić, by w naszych sercach dokonało się wylanie Ducha. Jest to potrzebne, by uwierzyć w prawdę o zmartwychwstaniu. Okazją było dobre przeżycie Wielkiego Postu, zakończone sakramentem pokuty i Eucharystii, przez udział w nabożeństwach wielkopostnych, cokolwiek uczyniliśmy dobrego, to było wylanie Ducha. Bo Jego mocą dokonało się zmartwychwstanie Jezusa i to daje nam nadzieję, że i my Jego mocą zmartwychwstaniemy. To co działo się 2000 lat temu, dzieje się dziś w sakramentach. Przez działanie Ducha Świętego od chrztu jesteśmy napełnieni Duchem, zmartwychwstajemy do nowego życia.

Arcybiskup Adam podkreślił również, że każda niedziela, przez cały rok, ma nam przypominać, że zmartwychwstanie jest fundamentem naszej nadziei. Stajemy się ciałem Chrystusa Zmartwychwstałego wtedy, kiedy w sposób pełny uczestniczymy w Eucharystii. W sposób szczególny pamiętajmy o tym, by niedziela, która powinna być wolna od koniecznej pracy, była poświęcona Panu Bogu i bliźniemu. Dobrze się stało, że uchwałą Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej niedziela staje się dniem wolnym od pracy. Oby to świętowanie było nie tylko dniem wolnym od pracy, ale by było dniem sprzyjającym naszemu zdrowiu, zdrowiu naszych rodzin, także poprawie relacji międzyludzkich i oddawaniu czci Panu Bogu. Wielkanoc to święto życia, które zajaśniało na nowo blaskiem – Chrystusa Zmartwychwstałego, oby w naszej Ojczyźnie wzrastał i umacniał się szacunek wobec każdego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Módlmy się o to, by w Polsce szansę na życie miały wszystkie dzieci, także i te, o których mówi się, że są zagrożone chorobą. One też chcą żyć. Brońmy życia.

Rezurekcja - abp Adam szal - homilia
nie, 1 Kwi 2018  ·  5,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Archikatedra Przemyska, Wielkanoc, 1 kwietnia 2018 r.