Wigilia Paschalna w Archikatedrze
W Wielką Sobotę, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się w liturgii świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata – Zmartwychwstania Chrystusa. Dokonuje się to przez sprawowanie bardzo uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, która jest centralnym, najważniejszym momentem celebracji Triduum Paschalnego i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.
Uroczystej liturgii w Archikatedrze Przemyskiej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Wraz z nim modlili się abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, oraz abp Józef Michalik.
Liturgia rozpoczęła się na Placu Katedralnym. Po poświęceniu ognia biskup oznaczył paschał literami A i Ω, datą bieżącego roku oraz ozdobił go ziarnami kadzidła. Zapalony paschał został uroczyście wniesiony do Archikatedry. Następnie diakon wyśpiewał Orędzie paschalne — hymn sławiący dobroć Boga, Chrystusa–Zwycięzcę i wielkie cuda dziejące się tej nocy.
W homilii bp Stanisław Jamrozek wskazał na Boga, który wyzwala zarówno z niewoli wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Zwrócił również uwagę na postawę osoby wolnej, nawróconej. Wyjaśnił, że jest to człowiek, w którym dokonała się pascha – przejście od grzechu do życia w łasce. Jest on wezwany do głoszenia dzieł Bożych, których doświadczył, i do wielbienia swego Wybawcy. – Bo nie można milczeć, kiedy widzi się Boże działanie i moc. Trzeba o tym mówić głośno, aby cały świat mógł usłyszeć. Trzeba odważnie wyznać, że Bóg jest Panem i Królem, który ocala – mówił.
Obchód Wigilii Paschalnej jest świętowaniem Paschy, która jest „uroczystością nad uroczystościami”. Wyjątkowe znaczenie uroczystości wynika stąd, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest umocnieniem naszej wiary i nadziei, a przez sakramenty wielkanocne sprawowane tej nocy następuje wszczepienie w paschalne misterium Chrystusa: umarliśmy, zostaliśmy pogrzebani i wskrzeszeni razem z Nim. W Archikatedrze Przemyskiej do wspólnoty Kościoła świętego przez chrzest została włączona Róża Maria.