Liturgia Męki Pańskiej w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku
Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej jest szczególnym czasem zadumy i refleksji na krzyżem i śmiercią Jezusa Chrystusa. Corocznie nabożeństwo to, nabiera wymownego i szczególnego charakteru w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.
Największym skarbem przeworskiej bazyliki jest kaplica Bożego Grobu – szczególne miejsce modlitwy parafian, wiernych z okolicznych parafii i pielgrzymów. Budowę kaplicy rozpoczął w 1697 r. prepozyt konwentu przeworskiego bożogrobców ks. Franciszek Chodowicz. Kaplica została konsekrowana w 1727 r. i od tego roku Przeworsk stał się drugim, obok znanego już w średniowieczu Miechowa, sanktuarium Świętego Grobu w Polsce.
Tegorocznej Liturgii Męki Pańskiej w Sanktuarium Grobu Bożego przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W homilii skierowanej do wiernych przypomniał na początku, że śmierć naszego Pana była konsekwencją Jego wielkiej miłości i posłuszeństwa wobec woli Ojca. Za to posłuszeństwo Syn zostaje wynagrodzony, ponieważ Bóg wywyższył Go ponad wszystko. Śmierć Chrystusa Pana jest zrealizowaniem misji jaką miał do wypełnienia ale także zjednoczeniem nas wszystkich z Ojcem. Symbolem tego jest pionowa belka krzyża. Poprzez swoją śmierć Chrystus połączył także ludźmi między sobą. O tym przypomina nam pozioma belka krzyża. W godzinie swojej śmierci Chrystus ukazał nam także swoją Boskość.
Zwieńczeniem wielkopiątkowej Liturgii w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku było procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Świętego. Na początku procesji obok Krzyża, niesiono insygnia Męki Pańskiej. Procesji towarzyszyli również członkowie Straży Grobowej zwanej potocznie „Turkami”.
Liturgia Męki Pańskiej z Bazyliki Grobu Bożego w Przeworsku
Opublikowany przez Radio FARA 30 marca 2018