Życzenia w Domu Biskupim
Po Mszy Krzyżma w Domu Biskupim zgromadzili się kapłani, aby przekazać sobie świąteczne życzenia. Bp Stanisław Jamrozek życzył, aby Duch Jezusa Zmartwychwstałego towarzyszył każdemu, tak by nieść orędzie Wielkanocne do bliskich i potrzebujących, natomiast abp Adam Szal, Metropolita Przemyski w słowach uznania podkreślił piękno posługi kapłańskiej, która pozwala rodzić się życiu duchowemu.
Jak co roku, wspólne życzenia składane w Wielki Czwartek w Domu Biskupów Przemyskich są okazją do zauważenia przez Metropolitę Przemyskiego i podziękowania wybranym wiernym za pracę, zaangażowanie i bezinteresowną pomoc świadczoną na rzecz własnej parafii, środowiska czy całej Archidiecezji Przemyskiej.
W dniu dzisiejszym dyplom wraz z medalem „Pro Ecclesia Premisliensi” na wniosek duszpasterzy, decyzją Kapituły, w skład której wchodzą Prepozyci pięciu Kapituł istniejących w naszej Archidiecezji, otrzyma 11 nominowanych, w tym, po raz pierwszy, jedno małżeństwo. Ich uhonorowanie jest wyrazem wdzięczności Księdza Arcybiskupa Metropolity dla osób, które swoją postawą, działalnością, dziełami apostolskimi, a nade wszystko poprzez świadectwo wiary i przywiązania do Kościoła godnie reprezentują swoje parafie i naszą Archidiecezję, pracując dla ich dobra i pożytku braci i sióstr w wierze.
Medalem „Pro Ecclesia Premisliensi” odznaczeni zostali:
Wiesław PAŁKA, z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
W swojej pracy zawodowej w sposób aktywny i owocny współpracuje z Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu (który wystąpił z inicjatywą odznaczenia) poprzez: organizację i współorganizację różnorodnych form doskonalenia dla nauczycieli i katechetów, organizację spotkań duszpastersko-szkoleniowych dla rodziców i nauczycieli, tworzenie w środowisku oświatowym przyjaznego klimatu dla funkcjonowaniem katechezy w szkołach, współorganizację konkursów skierowanych do uczniów szkół na terenie Archidiecezji np. Konkursu Biblijnego, Olimpiady o Wielkich Polakach. Współpracuje przy organizacji i prowadzeniu corocznych rekolekcji ewangelizacyjnych. Aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym, pomaga przy organizacji uroczystości religijnych, podejmuje działalność charytatywną. W środowisku oświatowo-katechetycznym odznacza się życzliwością, swoją wiedzą i zaangażowaniem służy wszystkim, którzy poszukują wsparcia, posiada zmysł pedagogiczno-ewangelizacyjny i jasną wizję szkoły opartą na wartościach chrześcijańskich i kulturze polskiego narodu.
Państwo Bronisława i Bronisław CHOMA, z parafii pw. MB Zbaraskiej w Prałkowcach
Są wzorowym i zgodnym małżeństwem, które w duchu wiary wychowało dwoje swoich dzieci, a teraz przykładem swojego życia, modlitwą i dobrym słowem pomagają w wychowaniu wnuków. Są szczególnie zaangażowani w działalność CARITAS Archidiecezji Przemyskiej, która wystąpiła z inicjatywą odznaczenia. Pani Bronisława od kilkunastu lat jest kierownikiem kuchni dla ubogich i potrzebujących pomocy, jest odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów kulinarnych organizowanych przez Caritas. Jest znana z umiejętności budowania dobrych relacji z innymi ludźmi oraz zarządzania zespołem ludzi pomagającym innym. W tej szlachetnej posłudze wspiera ją dzielnie mąż Bronisław. Czyni to nie tylko słowem i modlitwą, ale jako wolontariusz angażuje się w prowadzenie różnych inicjatyw i akcji charytatywnych prowadzonych przez Caritas na terenie naszej Archidiecezji.
Marta MUSZYŃSKA, z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku
Działa na wielu płaszczyznach pracy wychowawczej i ewangelizacyjnej, i przyczynia się do doskonalenia katechizacji w środowisku szkolnym w rejonie sanockim. Jej zaangażowanie przyczyniło się do realizacji wielorakich form doskonalenia katechetów, w tym sympozjów, seminariów, konferencji, wykładów, warsztatów metodycznych, udzielania konsultacji. Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku dzięki wsparciu Pani Marty Muszyńskiej angażowało się w organizację wielu konkursów o tematyce religijnej skierowanych do uczniów szkół na terenie Archidiecezji m.in. Konkursu Biblijnego i Olimpiady o Wielkich Polakach. Jest osobą zasłużoną dla środowiska oświatowego i katechetycznego. Niezwykle wartościową stroną Jej współpracy z Wydziałem Nauki Katolickiej (który wystąpił z inicjatywą odznaczenia) jest również troska o wymiar duszpasterski funkcjonowania księży doradców metodycznych i ich oddziaływania na środowisko oświatowe.
Janina FUDALI, z parafii pw. św. Józefa w Rogóżnie
Jest osobą bardzo religijną, bardzo często uczestniczy w Eucharystii i przystępuję do Komunii Świętej. Z niej czerpie inspiracje do życia i działalności. Jest cenionym pedagogiem i nauczycielem. Będąc przez 20 lat dyrektorem miejscowej szkoły stawiała za wzór wychowania i edukacji Służebnicę Bożą Annę Jenke. Była inicjatorką nadania szkole jej imienia. Uczyła, za wzorem Anny Jenke, jak „żyć mądrze i pięknie”. Jest bardzo zaangażowana w troskę o misje i misjonarzy, wspierając osoby pracujące na misjach oraz fundując uczniom wyjazdy na spotkania misyjne organizowane przez Siostry Klawerianki w Krośnie. Całe życie poświęciła dzieciom i młodzieży, troszcząc się o ich wiedzę, wiarę i zbawienie.
Stanisław KRAWIEC, z parafii pw. św. Judy Tadeusza w Mirocinie
Od wielu lat jest zaangażowany w życie swojej parafii. Już na początku lat 80-tych włączył się w starania o uzyskanie działki, a potem w dzieło budowy kościoła parafialnego. Był niemal codziennie obecny na budowie kościoła, do której włączyła się także cała rodzina. Od wielu lat pełni funkcję kościelnego w nowym kościele parafialnym. Kościół jest jego drugim domem. Brał czynny udział w budowie plebani. Swoją pracę wykonuje z oddaniem, będąc wzorem postępowania i życia dla innych.
Józef MATUSZ, z parafii pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu
Prawie 40 lat temu wstąpił się wraz z małżonką do wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, gdzie razem pogłębiali swoją duchowość małżeńską. W tym duchu przyjęli i wychowali 5 dzieci, które także jako animatorzy Ruchu czynnie uczestniczą w życiu Kościoła. Syn Damian jest alumnem 5 roku przemyskiego seminarium. Po erygowaniu nowej parafii w Przemyślu rozpoczął posługę zakrystianina oraz czynnie włączył się w budowę nowego kościoła parafialnego. Dobro wspólnoty parafialnej i jej życie jest treścią Jego życia. Nawet ciężka choroba, która od dwóch lat przykuła go do łóżka nie zmieniała tego nastawienia. Interesuje się życiem parafii i w tej intencji ofiaruje swoje modlitwy i cierpienie, które stara się znosić z godnością i w duchu zawierzenia Bogu. Z racji na chorobę odznaczenie odebrała żona z dziećmi.
Roman OBŁÓJ, z parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Izdebkach
Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w życiu parafii i we wszystkich pracach przy odnowieniu kościoła, jego otoczenia i pracach na cmentarzu. Wieloma pracami kierował i sam wiele wykonał. Jest aktywnym parafianinem i służy fachową pomocą duszpasterzom. Jest członkiem Rady Parafialnej, należy do męskiej róży różańcowej, cieszy się szacunkiem w parafii.
Józef OLEJKO, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku
Od wielu lat angażuje się w życie swojej parafii. Jest członkiem Rady Parafialnej od 3 kadencji. Jednocześnie bezinteresownie pomaga wsparciem materialnym oraz doradczym w różnych pracach i remontach w parafii. Jako inspektor nadzorował społecznie budowę kaplicy przedpogrzebowej. Wraz z rodziną jest fundatorem murowanej dzwonnicy. Jest też współzałożycielem oddziału Akcji Katolickiej w parafii i bierze czynny udział w jej spotkaniach.
Mieczysław SIUŚTA, z parafii pw. św. Judy Tadeusza w Mirocinie
Od lat swej młodości związany z kościołem i życiem liturgicznym. Był ministrantem i lektorem. Po przejściu na emeryturę mocniej zaangażował się z działalność organizacji kościelnych działających przy parafii. Od 15 lat pełni funkcję kościelnego w kościele filialnym. Pełni ofiarnie swoją posługę, dba o piękno kościoła, jego obejście i sprawowaną liturgię. Stanowi wzór postępowania dla najbliższych i dla parafian. Jest wśród nich bardzo szanowny.
Michalina STACHURA, z parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu
Od 1999 roku należy do Społecznego Komitetu Budowy Nowego Kościoła. Od 20 lat charytatywnie pełni funkcję głównej księgowej. Sama też wspierała materialnie budowę kościoła. Jest przykładną matką i babcią. Pełni funkcję zelatorki jednej z róż parafialnych.