Spotkanie z Edem Burzminskim
We wtorek, 27 marca 2018 r., w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu odbyło się spotkanie z Edem Burzminskim, synem Stefanii Podgórskiej, która wraz ze swoją młodszą siostrą Heleną, podczas II wojny światowej ukrywały trzynaścioro Żydów w kamienicy przy ul. Tatarskiej w Przemyślu.
Podczas spotkania z uczniami Ed Burzminski opowiedział o heroiczności swojej matki i ciotki, wartościach wyniesionych z domu katolicko-żydowskiego oraz swoich doświadczeniach braku tolerancji dla społeczności żydowskiej:
Jedna twoja myśl, może zmienić cały świat. Moja mama i jej siotrzyczka to pokazały. Wiedziały, że coś złego dzieje się ludziom […] Uznały, że to nie jest w porządku i coś zrobiły. Nie stały z boku – mówił podczas spotkania Ed Burzminski – Jak wy macie jakąś myśl, może się boisz, myślisz „nie, to jest wariactwo”, idź za tą myślą!
Podczas spotkania głos zabrały również dzieci, które wraz z nauczycielami przygotowały i przedstawiły historię Stefani Podgórskiej w formie teatrzyku kamishibai, natomiast Piotr Kozłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu opowiedział o wielokulturowości Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu.
Zorganizowane spotkanie jest jednym z efektów udziału szkoły w projekcie „Materialne i niematerialne ślady ludności żydowskiej w naszym mieście”. Od tego czasu społeczność szkolna chętnie angażuje się w wydarzenia poświęcone historii przemyskich Żydów, a w wielu przypadkach włącza się w ich organizację.