SMAP 2018: Adoracja Krzyża
Zwieńczeniem drugiego dnia XXV Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej Radymno 2018 było Spotkanie przy Krzyżu, zatytułowane: „Oddał Matkę – oddał Ducha”. W tym roku szczególną intencją była modlitwa za Ojczyznę.
Abp Adam Szal Metropolita Przemyski przewodniczył modlitwie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie. Do zgromadzonych w świątyni młodych powiedział, że są oni „cudem” Archidiecezji Przemyskiej. W homilii przypomniał również, że mamy w Maryi pomoc, jest Ona naszą Matką, Orantką, wstawia się za ludem Jej powierzonym.
Metropolita podkreślił także, że Maryja została wezwana do trudnych zadań już jako kilkunastoletnia dziewczyna, ale współpracowała doskonale z Duchem Świętym. Wszystko, co dokonało się w życiu Maryi stało się przez pomoc Ducha Świętego.
Bp Stanisław Jamrozek, spotykając się z młodymi w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ostrowie, wskazał na to, że wszyscy dziś pragniemy stanąć przy Krzyżu i spojrzeć na ten znak wiary. To Jezus nas pociąga ku sobie, stąd potrzeba pozwolić, aby mógł nas pochwycić swoją miłością. Z wysokości Krzyża otrzymaliśmy Matkę – mówił Kaznodzieja – bo Jezus chciał, byśmy z Maryją przeżywali tajemnice naszej wiary. Maryja uczy nas wytrwałości do końca. To z Nią przy Krzyżu nabierzemy sił do wypełniania powierzonych nam zadań. Z wysokości Krzyża – jak dalej przypomniał bp Stanisław – Chrystus tchnął Ducha Świętego na cały świat, i On rozlewa się w naszych sercach w obfitości swoich darów. Duch Święty potrzebuje naszego serca oddanego Mu w pełni. Biskup wspomniał, że działanie Ducha Świętego mobilizuje ku dobru, otwiera na wierne wypełnianie woli Bożej i prowadzi przez życie do konkretnych miejsc, gdzie inni potrzebują pomocy. Na końcu wszyscy zostali wezwani do troski za Ojczyznę, która nas zrodziła i wychowuje. Tymi, którzy wskazują na odwagę życia godnością Dziecka Bożego są także Ulmowie, którzy przed laty 24 marca oddali życie w ofierze.
Sobotniemu spotkaniu przy krzyżu w kościele św. Wawrzyńca w Radymnie przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii nawiązał do słów ewangelii, w której słuchacze po raz kolejny usłyszeli testament z krzyża. W sposób szczególny Abp Józef zatrzymał się nad wyrażeniem „radykalizm prawdy”. Radykalizmem prawdy o grzechu jest śmierć Jezusa – Jedynego Sprawiedliwego za grzechy niesprawiedliwych. Śmierć Jezusa na Krzyżu jest listem Bożej miłości do mnie. Krzyż to droga do wielkości, do wydobywania bogactwa, do Chrystusa. Swoje trudności mamy nieść razem z Chrystusem – zachęcał Arcybiskup – Cierpienie ma nas przemieniać, ma uzdalniać do odważnych decyzji, do przezwyciężania siebie. A Pan Bóg nigdy nie zrezygnował z człowieka. On szuka kontaktu z ludźmi.