Postulacja Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi oraz Instytut Pamięci Narodowej w dniach 21 – 22 marca 2018 r. w Markowej i Przemyślu zorganizowali sympozjum naukowe pt. Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi – Świadkowie wiary.

Pierwszy dzień Sympozjum odbył się w Markowej, w miejscu gdzie żyli i oddali życie Ulmowie. To właśnie tu, przed świtem 24 marca 1944 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów włamali się niemieccy żandarmi. Po chwili rozległo się kilka strzałów. Najpierw zginęło ośmioro ukrywających się u Ulmów ŻydówPotem 44-letni Józef i 32-letnia ciężarna Wiktoria. Po kilku minutach dowodzący żandarmami por. Eilert Dieken wydał rozkaz: rozstrzelać także dzieci. Zginęli: Stasia (8 l.), Basia (6 l.), Władzio (5 l.), Franuś (4 l.), Antoś (3 l.) i Marysia (1,5 r.). Kilka dni później, pod osłoną nocy, mężczyźni z Markowej odkopali ciała Ulmów i pochowali je w trumnach. W 1945 r. ciała przeniesiono na cmentarz parafialny.

Sympozjum rozpoczęło się od modlitwy i złożenia kwiatów na grobie Sług Bożych na miejscowym cmentarzu. Następnie zebranych w kościele pw. św. Doroty powitał ks. prał. Roman Chowaniec. Po tym wystąpieniu zespół Soul z Sanoka zaprezentował utwór muzyczny „Egzekucja w Markowej”. Słowa do tego utworu napisała Maria Szulikowska, a muzykę dyrygentka zespołu dr Monika Brewczak.  Zespół uświetnił swoim śpiewem całe wydarzenie.

Swoją refleksję na temat spotkania z Rodziną Ulmów i refleksją nt. książki pt. “Markowskie bociany” przedstawiła Maria Elżbieta Szulikowska. Ze wzruszeniem mówiła o swoim odkrywaniu rodziny Ulmów.

Kolejnym prelegentem był ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. W swoim wystąpieniu ukazał przebieg procesu beatyfikacyjnego i przedstawił aktualny stan procesu Rodziny Ulmów, który znajduje się już w II fazie tzw. rzymskiej.

Modlitwa przy grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej
czw, 22 Mar 2018  ·  1,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Markowa, 21 marca 2018 r.
Moje spotkania z Rodziną Ulmów. Refleksje nt. książki pt. "Markowskie bociany" - Maria Elżbieta Szulikowska
czw, 22 Mar 2018  ·  6,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Markowa, 21 marca 2018 r.
Proces beatyfikacyjny Sług Bożych z Markowej - ks. dr Witold Burda, Postulator
czw, 22 Mar 2018  ·  5,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Markowa, 21 marca 2018 r.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia Sympozjum była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył abp Adam Szal. Wierni modlili się o beatyfikację Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Homilię podczas tej Eucharystii wygłosił abp Józef Michalik.

– Ulmowie to była perła w koronie Markowej, to była rodzina wyjątkowa. Prości ludzie, zdawałoby się, jak my wszyscy, jacy tam oni święci. A jednak święci. Trzeba uszanować tę ich wolę pokazania wierności Panu Bogu. To jest obowiązek markowian dzisiejszych. To nie jest łaska, to jest obowiązek, to przywilej, który daje wam Bóg. Musicie to przyjąć i rozwinąć – podkreślał abp Michalik.

Sympozjum o Rodzinie Ulmów - abp Józef Michalik - homilia
czw, 22 Mar 2018  ·  7,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Markowa, 21 marca 2018 r.

W pierwszym dniu sympozjum Radio FARA przeprowadziło także rozmowy z zaproszonymi osobami. W audycji wzięli udział: ks. prał. Roman Chowaniec, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej, dr Anna Stróż, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Urszula Niemczak, krewna Wiktorii Ulma i Kazimierz Wyczarski, członek Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Sympozjum o Rodzinie Ulmów - rozmowa z ks. prał. Romanem Chowańcem, proboszczem parafii pw. św. Doroty w Markowej
czw, 22 Mar 2018  ·  2,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Markowa, 21 marca 2018 r.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - rozmowa z dr Anna Stróż, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
czw, 22 Mar 2018  ·  2,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Markowa, 21 marca 2018 r.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - rozmowa z Urszulą Niemczak i Kazimierzem Wyczarskim
czw, 22 Mar 2018  ·  7,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Markowa, 21 marca 2018 r.

Drugi dzień sympozjum poświęconego Rodzinie Ulmów odbył się 22 marca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Rozpoczął się on Mszą Świętą w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. On też wygłosił tego dnia homilię, w której  odnosząc się do fragmentu Ewangelii wg św. Jana o nienawiści świata do uczniów Chrystusa  przedstawił postawę rodziny z Markowej jako przykład heroizmu miłości bliźniego.

Dalsza część sympozjum miała miejsce w Auli Instytutu Teologicznego WSD w Przemyślu, gdzie wygłoszone zostały następujące referaty:

  • Dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: Dlaczego Ulmowie pomagali Żydom skazanym na zagładę? – komentarz historyka
  • Ks. dr Witold Burda, Postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów: Interpretacja teologiczna postawy Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi
  • Prof. Bogdan Musiał, Instytut Pamięci Narodowej: Żandarmeria niemiecka w służbie ideologii narodowo-socjalistycznej
  • Dr Marcin Przegiętka, Instytut Pamięci Narodowej: Ideologia narodowo-socjalistyczna w szkoleniu niemieckiej policji porządkowej w Generalnym Gubernatorstwie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków antypolskich i antykatolickich)
  • Dr Tomasz Domański, Instytut Pamięci Narodowej: Polnische Polizei jako element realizacji niemieckiej polityki okupacyjnej w Generalnym Gubernatorstwie
  • Maria Elżbieta Szulikowska: Moje spotkania z Rodziną Ulmów. Refleksje nt. książki pt. „Markowskie bociany”
  • Piotr Pilch, Wicewojewoda Podkarpacki z żoną Ewą Pilch: Rodzina Sług Bożych z Markowej przykładem dla dzisiejszych rodzin

Na zakończenie sympozjum pt. Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi – Świadkowie wiary w Przemyślu głos zabrał abp Adam Szal, który podzielił się swoją refleksją na temat zaprezentowanych podczas prelekcji treści. Sympozjum w Przemyślu poprowadzili ostatni prelegenci: Piotr oraz Ewa Pilch wraz ze swoimi dziećmi.

Dlaczego Ulmowie pomagali Żydom skazanym na zagładę? – komentarz historyka - dr Mateusz Szpytma
czw, 22 Mar 2018  ·  5,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Interpretacja teologiczna postawy Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi - ks. dr Witold Burda
pt, 23 Mar 2018  ·  4,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Żandarmeria niemiecka w służbie ideologii narodowo-socjalistycznej - prof. Bogdan Musiał
pt, 23 Mar 2018  ·  7,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Ideologia narodowo-socjalistyczna w szkoleniu niemieckiej policji porządkowej w Generalnym Gubernatorstwie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków antypolskich i antykatolickich) - dr Marcin Przegiętka
czw, 22 Mar 2018  ·  9,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Polnische Polizei jako element realizacji niemieckiej polityki okupacyjnej w Generalnym Gubernatorstwie - dr Tomasz Domański
pt, 23 Mar 2018  ·  11,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Moje spotkania z Rodziną Ulmów. Refleksje nt. książki pt. „Markowskie bociany” - Maria Elżbieta Szulikowska
pt, 23 Mar 2018  ·  2,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Rodzina Sług Bożych z Markowej przykładem dla dzisiejszych rodzin - Ewa i Piotr Pilch
pt, 23 Mar 2018  ·  2,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - abp Adam Szal - refleksja
czw, 22 Mar 2018  ·  3,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 22 marca 2018 r.

Podobnie jak pierwszego dnia w Markowej, tak i w Przemyślu, Radio FARA przeprowadziło rozmowy z zaproszonymi gośćmi. W audycji wzięli udział: Stanisław Niemczak, bratanek Wiktorii Ulma oraz dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Sympozjum o Rodzinie Ulmów - rozmowa ze Stanisławem Niemczakiem, bratankiem Wiktorii Ulma
pt, 23 Mar 2018  ·  4,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 22 marca 2018 r.
Sympozjum o Rodzinie Ulmów - rozmowa z dr. Mateuszem Szpytmą, Zastępcą Prezesa IPN
pt, 23 Mar 2018  ·  5,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 22 marca 2018 r.