O pamięć chodzi…
W niedzielę, 11 marca 2018 r., w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zagłady Huty Pieniackiej i Korościatyna na Podolu.
Obchody rozpoczęły się Eucharystią, której przewodniczył ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy, a homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek, wiceoficjał sądu Metropolitalnego w Przemyślu. Przypomniał on tragiczne wydarzenia na Kresach i zachęcił do modlitwy za tych, którzy tam zginęli. We Mszy Świętej wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele samorządu, żołnierze, harcerze oraz poczty sztandarowe. Muzyczną oprawę liturgii ubogaciła orkiestra salezjańska „Augustino”.
Po Eucharystii zebrani przeszli w procesji pod pomnik martyrologii Polaków w Hucie Pieniackiej i na Kresach znajdujący się w murze klasztornym Sióstr Benedyktynek w Przemyślu. Tam nastąpiły okolicznościowe przemówienia, modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Uroczystości upamiętniające zagładę Polaków na Kresach były kontynuowane w poniedziałek, 12 marca 2018 r. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się Wieczór Kresowy z Tomaszem Kubą Kozłowskim, który wygłosił prelekcję multimedialną pod tytułem „Kamienie wołać będą! Janowej Doliny – rozkwit i zagłada”.
Prelekcja będzie emitowana na antenie Radia FARA w „Audycjach historycznych” w poniedziałki o godz. 10.30.
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Przemyskie Rodziny Kresowe oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.
74. rocznica zagłady Huty Pieniackiej