XXVI Światowy Dzień Chorego
11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przypada Światowy Dzień Chorego ustanowiony w 1992 r. przez św. Jana Pawła II. W tym roku obchody zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej przeniesiono na dzień 9 lutego.
Tego dnia Eucharystia połączona z sakramentem namaszczenia chorych oraz specjalnym nabożeństwem sprawowane są w następujących miejscach Archidiecezji Przemyskiej: w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu, w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, w parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku, w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, w Hospicjum w Krośnie, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku oraz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych.
Sanok: W kościele pw. Przemienienia Pańskiego, z okazji Światowego Dnia Chorego, została odprawiona uroczysta Msza Święta i nabożeństwo dla osób chorych, którym przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na podobieństwo ludzkiego cierpienia z cierpieniem, które przyjął na siebie Chrystus:
Dziś, kiedy będziemy przyjmować sakrament namaszczenie chorych, pomyślmy o tej solidarności nas z krzyżem Chrystusa, a także o solidarności z tymi, którzy się nami opiekują, którzy są nam bliscy. Chrystus zapragnął cierpieć dla nas, stał się człowiekiem, by móc współcierpieć z człowiekiem w sposób rzeczywisty, w ciele i krwi. On wszedł w to cierpienie, On – jak mówił papież Benedykt XVI – dzieli i znosi to cierpienie dla naszego dobra i chce nas pocieszyć właśnie przez sakramenty święte – przez Komunię Świętą, przez spowiedź świętą, przez namaszczenie chorych – mówił abp Adam Szal.
Ksiądz Arcybiskup zwrócił również uwagę na to, że powinniśmy umieć nasze cierpienie ofiarowywać za innych, ale również, nawiązując do propozycji 9-miesięcznej nowenny przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, za Ojczyznę.
Po wygłoszonej homilii kapłani odprawiający Mszę Świętą udzielili zgromadzonym sakramentu chorych poprzez namaszczenie ich dłoni i czoła.
Na zakończenie Eucharystii odbyła się krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się błogosławieństwem wiernych na sposób lurdzki.
Przemyśl: Chorzy, starsi wraz z opiekunami, którzy zgromadzili na przemyskim wzgórzu Miłosierdzia, gdzie zostali przywitani przez ks. prał. Mączkę, proboszcza parafii.
Modlitewnemu spotkaniu przewodniczył abp Józef Michalik, który w słowach homilii wskazał na to, że choroba staje się cudem, który pozwala Jezusowi ukazać działanie mesjańskie. Choroba będąc niemocą, słabością, dolegliwością, przykrym doświadczeniem w życiu człowieka uczy zaufania działaniu Bożej łaski. Ksiądz Arcybiskup wskazał, że mamy włączyć się w misteryjny świat przez naszą chorobę, wierne wypełniając wolę Boga. Człowiek przez przykre doświadczenie choroby może ubogacić innych, może wyzwalać dobro u innych, czego pięknym przykładem – jak wskazał Kaznodzieja – jest Nick Vujicic czy też św. Paweł. Cierpienie też pozwala upodobnić się do Boga i nie zmarnować choroby. Z wiarą przyjęte trudności staja się darem dla wspólnoty Kościoła. Stąd, jak wskazał abp Józef, każdy z nas ma mieć zdrową relację do chorego, ma zauważyć jego zmganie i obdarzyć miłością serca.
Po zakończonej homilii odbył się obrzęd namaszczenia chorych, który – jak to już w czasie homilii zaznaczył Arcybiskup – stał się konsekracją ludzkiego cierpienia, włączenia w zbawcze misterium Chrystusa.
Po zakończonej Eucharystii odbyło się nabożeństwo błagalne z oddaniem się w opiekę Maryi, a wszystkich zgromadzonym na modlitwie Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa na sposób lurdzki.