Boże Narodzenie to taki czas, kiedy radość i pokój gości szczególnie w naszych sercach.  Tradycja nakazuje nam śpiewać kolędy do Święta Ofiarowania Pańskiego. Wychodząc naprzeciw tej tradycji, nasza wspólnota parafialna, gromadząca się przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nozdrzcu, postanowiła po raz trzeci zorganizować Festiwal Kolęd i Pastorałek „Cantate Deo”.

Tego typu spotkanie wpisuje się w cykl spotkań pokoleniowych w naszej parafii i naszej gminie. W tym roku było to wyjątkowe, gdyż  połączono to z Dniem Babci i Dziadka. Nasz Festiwal poprzedził na początku występ dzieci i młodzieży ze szkół na terenie Gminy Nozdrzec, które wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

W imieniu organizatorów Festiwalu listę sponsorów przedstawił i podziękował wszystkim darczyńcom  proboszcz parafii Nozdrzec – Ks. Janusz Marszałek. Wszystkich gości: wykonawców i uczestników, powitał Wójt Gminy Nozdrzec – Antoni Gromala, wyrażając nadzieję, że to kolejny Festiwal, co powoduje, że tego typu inicjatywa staje się już małą tradycją.

Pierwszym wykonawcą  była uczennica II LO w Rzeszowie, nasza parafianka – Aleksandra SKOTNICKA. Ola wielokrotnie udzielała się i posługiwała w czasie wielu wydarzeń religijnych w naszej parafii i w innych uroczystościach; brała także udział w ubiegłorocznym Festiwalu.

Kolejnym, drugim wykonawcą była Schola przy Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Schola uświetnia uroczystości szkolne, religijne i patriotyczne, występowała na Misjach Ewangelizacyjnych w Dynowie oraz na Koncercie Papieskim w październiku ubiegłego roku w Nozdrzcu.

Trzecim wykonawcą był Chór Parafialny z Dynowa, pod dyrekcją pana Andrzeja Kędzierskiego. Chór Parafialny uświetniający  uroczystości parafialne, religijne i patriotyczne, kilkakrotnie gościł u nas.

Czwartym wykonawcą w naszym Festiwalu była  Schola Parafialna w Nozdrzcu, która kontynuuje swoją działalność od 2,5 roku, pod kierunkiem siostry Cypriany, posługując w czasie liturgii, w czasie Czuwania u Żłóbka Bożej Dzieciny, występowała na ostatnim Festiwalu, Pikniku Rodzinnym i Koncercie Papieskim oraz festiwalu w Cisnej.  Scholi towarzyszyli muzycznie: Siostra Cypriana odpowiedzialna za scholę, gitara, ukulele, Julia Gierula gitara, Albert Dańko inst. klawiszowe, ks. Janusz Marszałek inst. perkusyjne.

Jako piąty wykonawca, na scenie pojawili się nasi szczególni goście z Bieszczad – Zespół Folklorystyczny „ŁOPIENKA” z Cisnej. Kierownikiem muzycznym  zespołu jest od lat pani Halina Rachwalska. Zespół powstał ponad 11 lat temu i bardzo dobrze rozwinął się pod względem muzycznym. Nagrał trzy płyty, w tym jedną z kolędami. Zespół koncertuje po całym Podkarpaciu i w Polsce oraz wyjeżdża na liczne występy poza granicami kraju. Zespołowi towarzyszy Marek Maślany – akordeon. W ubiegłym tygodniu uczestniczyli w VII Międzynarodowym i Ekumenicznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Gloria in excelsis Deo” w Cisnej, którego byli współorganizatorami.

Szóstym wykonawcą był reprezentant gospodarzy – Chór Parafialny z Nozdrzca, którego dyrygentem jest pani Ewelina Toczek. Chór uświetnia liczne uroczystości religijne, parafialne i patriotyczne, występuje poza naszą miejscowością, a w ubiegłym  tygodniu wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek  w Cisnej.

Ostatnim, siódmym wykonawcą był Zespół „Tres Reyos Magos”, który po raz pierwszy pojawił się w roku ubiegłym na naszej scenie. Zespól tworzą: Ewelina Toczek śpiew, flet, inst. perkusyjne, Grzegorz Dziedzic gitara, śpiew i ks. Janusz Marszałekinst. perkusyjne, gitara, śpiew.

Z powodów zdrowotnych nie dojechali do nas trzej wykonawcy, w tym goście ze Słowacji. Po zakończonych występach widzowie, przy pomocy karteczek wybrali zespół, który zasłużył na Nagrodę Publiczności. W tym roku otrzymał ją Zespół Folklorystyczny „ŁOPIENKA” w Cisnej, który wyprzedził w liczbie głosów Scholę Parafialną w Nozdrzcu i Chór parafialny w Dynowie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom i sponsorom Festiwalu. Szczególne podziękowania za wszelką pomoc materialną, techniczną i organizacyjną kierujemy na ręce pana Antoniego Gromali – Wójta Gminy Nozdrzec, ks. Janusz Marszałka – proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej, akustykowi Maciejowi Kuczmie z MGOKiS w Zagórzu, wszystkim sponsorom, darczyńcom, ofiarodawacom, wszystkim przedstawicielom Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła, Parafialnego Koła „Caritas”, druhom strażakom z OSP Cisna oraz licznym woluntariuszom, którzy pomogli w organizacji festiwalu.
Wszystkim z całego serca dziękujemy:  Bóg zapłać! Ufamy i wierzymy – do zobaczenia za rok!

ks. Janusz Marszałek