20. rocznica ustanowienia Bazyliki Mniejszej w Krośnie
Dwadzieścia lat temu, dokładnie 20 stycznia 1998 r., papież Jan Paweł II podniósł kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Krośnie do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystościom rocznicowym, w niedzielę 14 stycznia 2018 r., przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, który niegdyś pracował w tej parafii jako duszpasterz.
W homilii abp Adam skoncentrował się na ewangelicznym pytaniu Jezusa: „Kogo szukacie?”. – Zadajmy sobie dziś to pytanie, czego my szukamy? – apelował Metropolita Przemyski. Dziękczynienie za dwudziestolecie ogłoszenia Bazyliki w Krośnie jest wezwaniem do tego, by szukać Pana Boga, bo to On powinien być najważniejszy w naszym życiu. – Oby każdy z nas potrafił dawać dobre świadectwo o obecności Pana Boga w naszym codziennym życiu. Oby nasze świadectwo pociągało innych – dodał.
Abp Szal zaznaczył także w homilii, że świątynia w Krośnie nie należy tylko do ludzi, bo przecież jest poświęcona i dedykowana Panu Bogu. – Uświadamiamy sobie, że my sami jesteśmy przybytkiem Ducha Świętego. Idźmy więc za Jezusem – powiedział kaznodzieja.
Ks. prał. dr Andrzej Chmura, proboszcz parafii, podczas uroczystej Eucharystii zaznaczył, że tytuł Bazyliki Mniejszej to wielkie wyróżnienie dla Kościoła w Krośnie, ale i dla całej Archidiecezji Przemyskiej. – Dzisiaj chcemy rozpocząć swoisty jubileusz – powiedział proboszcz i zaznaczył, że ten tytuł to jednocześnie ogromne zobowiązanie. – To zobowiązanie, aby ten kościół farny był latarnią dla Kościoła w diecezji i w regionie – dodał.
Jego zdaniem krośnieńska Fara powinna być centrum życia religijnego w regionie i wzorem do naśladowania. – W tej Bazylice ma być Jezus jeszcze bardziej poznawany i bardziej kochany – podkreślił duszpasterz. Życzył także, aby życie duchowe w Farze ciągle się rozwijało i pogłębiało. – Aby ta Bazylika świeciła światłem wiary, światłem katolickim i apostolskim – zakończył życzenia.
Warto zauważyć, że początki kościoła Farnego pw. Trójcy Przenajświętszej sięgają ok. 1342 r. Obecnie najbardziej charakterystycznym elementem tego obiektu są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon „Urban”, który zabrzmiał podczas rocznicowych uroczystości, należy do największych w Polsce.