Sesja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin abpa Ignacego Tokarczuka
W sobotę, 13 stycznia br., w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się „Sesja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach V Festiwalu Kultury Rzeczypospolitej.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor przemyskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Wybudował mnóstwo kościołów. I dzisiaj, kiedy na zachodzie sprzedaje się świątynie w wielkich miastach, te kościoły budowane nocą, budowane w warunkach bardzo trudnych, trwają – mówił kaznodzieja.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie już bezpośrednio odbyła się „Sesja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”. Na rozpoczęcie części naukowej głos zabrał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który przypomniał, że 8 czerwca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem abpa Ignacego Tokarczuka.
Większość z nas go pamięta jako człowieka niezłomnego – mówił Marszałek Kuchciński, który na zakończenie swojego wystąpienia, na ręce dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza, przekazał oryginał uchwały do zbiorów Muzeum.
Podczas sesji naukowej przedstawione zostały cztery referaty:
- Rola arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w pracach rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski – prof. Jan Żaryń,
- Duchowa i materialna pomoc biskupa Ignacego Tokarczuka opozycjonistom przed i po roku 1981 – prof. Bohdan Cywiński, dr Mariusz Krzysztofiński,
- Krąg cieni wokół biskupa ordynariusza przemyskiego – ks. prof. Dominik Zamiatała,
- Wybrane wątki problemowe „Dzienników” arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – ks. prof. Józef Wołczański.
Głównym organizatorem sesji naukowej było Centrum Kulturalne w Przemyślu we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.