XVIII Euroregionalny Koncert Kolęd w Krośnie
Tegoroczna edycja XVIII Euroregionalny Koncert Kolęd “Soli Deo Gloria” w Krośnie odbyła się po raz kolejny w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Przed licznie zgromadzonymi w kościele wiernymi wystąpiły 4 chóry: goście z Węgier i Słowacji oraz dwa miejscowe z Krosna. Śpiew jest tym magnesem, który łączy kultury, pokolenia i ludzi. Śpiew kolęd jako wyraz radości z przyjścia na świat oczekiwanego Mesjasza ma dodatkowo wymiar łączenia całych społeczeństw i rodzin. Taką rozśpiewana rodziną były występujące chóry – tak o tym wydarzeniu pisze p. Andrzej Bartosik.
Podczas koncertu wystąpił ceniony i nagradzany na całym świecie Chór Żeński Uniwersytetu Muzycznego Béla Bartók w Miszkolca, dyrygowany przez prof. Zoltana Sandora. Zaprezentował on niezwykle ambitny i różnorodny repertuar kolęd i pieśni sakralnych m. in. z dodatkami akompaniamentu oraz solówek młodych artystek.
Występujący jako drugi – Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie jest kontynuatorem pięknej tradycji, zapraszania do uczestnictwa w koncercie, lokalnego chóru. Licealiści, jako muzyczne dziecko swego założyciela i dyrygenta – p. Krzysztofa Trybusa – nie zawiedli zgromadzonej publiczności prezentujące piękne aranżacje najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.
Kolejny z wykonawców, zaprzyjaźniony z chórem Echo – Chór Kameralny „Chorus Via Musica” z Presova jest zespołem występującym na scenach Słowacji i Europy od ponad 12 lat. Chór pod batutą dyrygentki Eriki Haas zaprezentował stojący na bardzo wysokim poziomie repertuar kolęd wielojęzycznych oraz utworów sakralnych.
Jako ostatni wystąpili gospodarze XVIII edycji Euroregionalnego Koncertu Kolęd – Chór Mieszany Echo z Krosna, dyrygowany przez p. Aleksandrę Fiołek – Matuszewską, którzy zaprezentowali opracowania kolejnych polskich kolęd i pastorałek, dając możliwość jeszcze głębszego wejścia w atmosferę Narodzenia Pańskiego.
Klamrą spinającą cały koncert było wykonanie w trzyjęzykowej wersji, jednej z najbardziej znanych na świecie kolęd „Cicha Noc” oraz kanonu „Soli Deo” pod dyrekcją Aleksandry Fiołek – Matuszewskiej. Gromkie brawa pod adresem wykonawców i organizatorów pozwalają sądzić, że przyszłoroczna edycja będzie równie wielkim wydarzeniem.