Krasiczyńskie Dni Staropolskiego Obyczaju
W kaplicy zamku Książąt Sapiehów w dniu 30 grudnia uroczyście rozpoczęto II Krasiczyńskie Dni Staropolskiego Obyczaju. Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych, Fundacja pro Arte et Historia oraz Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego zorganizowały Wielki Sarmacki Bal Sylwestrowy.
Pontyfikalna celebra dziękczynno-przebłagalna za Rok Pański 2017 sprawowana pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego w Kaplicy Zamkowej połączona została z odnowieniem ślubów małżeńskich Gniewomira i Beaty Rokosz-Kuczyńskich.
Podczas homilii abp Adam wskazał piękno realizacji powołania małżeńskiego na przykładzie Marii i Alojzego Quattrocchi wyniesionych do chwały ołtarzy i zaangażowanych w przeżywanie zwyczajnego życia w sposób nadzwyczajny, a przede wszystkim – w spojrzeniu na dom nazaretański, – gdzie Maryja i Józef przyjęli Jezusa do swojego życia. W myśl słów Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które przywołał Kaznodzieja – to tylko Rodzina Bogiem silna jest mocą narodu i z wielkim szacunkiem winno podchodzić się do jej chrześcijańskiego ducha i obyczajów.
Społeczność Braci Kurkowych kultywuje tradycje narodowe i patriotyczne, spełnia ważną rolę w pielęgnowaniu pamięci o sarmackich i rycerskich korzeniach naszej kultury, chrześcijańskich fundamentach naszej Ojczyzny i patriotycznym przywiązaniu do tradycji. Na to wyjątkowe spotkanie przybyli Bracia Kurkowi oraz przedstawiciele Wojska Polskiego, Zakonów Rycerskich, Orderów, Towarzystw, Chorągwi i Organizacji z różnych stron Rzeczypospolitej. Ósmą inwestyturę Orderu św. Jana Kantego z rąk Arcybiskupa otrzymali: senator Rzeczypospolitej pani marszałka Alicja Zając, generał brygady Andrzej Tuz z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz krakowski brat kurkowy Andrzej Czekaj. Dar inwestytury jest wyrazem wdzięczności za szczególną troskę o umacnianie we współczesnym świecie wartości wywodzących się z dewizy naszych Ojców – Bóg, Honor i Ojczyzna.
Dostojni Goście – Bracia Kurkowi, Oficerowie i Kawalerowie Orderów tradycyjnie wzięli udział w swych staropolskich kontuszach, mundurach i w gali orderowej w uroczystości, która wywodzi się wprost z prastarych rycerskich obyczajów przechowywanych i umacnianych przez Braci Kurkowych wraz z Kawalerami pięciu Orderów współtworzących istotę Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych: Order św. Andrzeja Boboli, Order św. Brunona, Order św. Kazimierza Królewicza, Order św. Jana Kantego i Order św. Piotra i Pawła.