Praca socjalna a wychowanie
W dniach 24-25 listopada 2017 r. w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym przeprowadzona została XV edycja sympozjum naukowego poświęconego tematowi: „Praca socjalna a wychowanie”. To spotkanie, jak zaznaczyli organizatorzy, uwzględniało myśl pedagogiczną Bł. Bronisława Markiewicza zawartą w słowach:„Chciałbym zebrać miliony dzieci i młodzieży z wszystkich krajów i narodów, żywić ich za darmo i przyodziewać ich na duszy i na ciele”.
Czas obrad kolejnego sympozjum rozpoczął się od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowach homilii Biskup wskazał, że warto aby kierując się motywami wiary służyć pomocą bliźnim. Praca socjalna – jak zauważył Kaznodzieja – zaczyna się od dostrzeżenia biedy drugiego człowieka. Bp Stanisław wskazał na to, że pomagając innym możemy dać się nawet oszukać, obyśmy życzyli dobra dla innych.
Podobnie do lat ubiegłych prelegentami były osoby powszechnie znane w przestrzeni publicznej – ludzie nauki, mediów i świata kultury, którzy podjęli temat sympozjum w dwóch odsłonach:
Sesja I – PRACA SOCJALNA WSPIERA WYDOBYWANIE Z LUDZI SIŁ I WOLNOŚCI
- ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński – Miłosierdzie jako element formacji człowieka;
- ks. Tadeusz Musz CSMA – Fascynacja młodym człowiekiem i troska o jego całościowy rozwój wg bł. ks. Bronisława Markiewicza;
- Dariusz Kowalski – Przyodziać na duchu i ciele.
Sesja II – PRACA SOCJALNA WSPIERA ZMIANY SPOŁECZNE
- ks. prof. dr hab. Tadeusz Bąk – Czy postęp społeczny jest zawsze rozwojem człowieka?;
- prof. dr hab. Aleksander Bobko – Edukacja – kształcenie człowieka czy budowanie wspólnoty?;
- Dariusz Kowalski – Jak praca zawodowa staje się pracą socjalną. Wykonując swój zawód służymy rozwojowi innych;
- ks. Artur Janiec – Praca socjalna jako rozwiązywanie ludzkich problemów. Praktyka pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej.