40-lecie erygowania parafii OO. Reformatów w Przemyślu

ul. Jagiellońska 2, 37-700 Przemyśl * www.ofm-przemysl.pl
Uroczystości 40 rocznicy erygowania parafii pw. św. Antoniego w Przemyślu przy klasztorze Ojców Reformatów zaczęły się w sobotę, 18 listopada 2017 r. Przed południem w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu została otwarta wystawa pt. „Skarby klasztoru oo. franciszkanów-reformatów OFM w Przemyślu”. W gablotach znalazły się wybrane dzieła piśmiennictwa (starodruki), kroniki parafii i różnych grup parafialnych oraz sprzęty i szaty liturgiczne z klasztoru oo. franciszkanów-reformatów. Można było obejrzeć także przestrzelony dzwon z kościoła oo. reformatów. O 40-leciu parafii oraz ekspozycji mówili: o. Tadeusz Pawłowicz OFM, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu, o. Cyprian Mazurek OFM, gwardian klasztoru oo. franciszkanów-reformatów, oraz dr hab Tomasz Pudłocki. Zebranych powitał ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.


Uczestnicy sesji popularno-naukowej na refektarzu klasztornym, fot. ks. Andrzej Bienia
Po południu o godz. 15 w refektarzu klasztornym odbyła się sesja popularno-naukowa pt. „Deus meus et omnia – z dziejów klasztoru i parafii oo. Franciszkanów-Reformatów OFM w Przemyślu”, podczas której swoje referaty wygłosili dr Lucjan Fac, dr hab. Tomasz Pudłocki oraz mgr Teresa Lachowicz.




Msza św. sprawowana pod przewodnictwem o. Prowincjała Jacka Komana OFM, fot. ks. Andrzej Bienia
Po zakończonej sesji popularno-naukowej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Prowincjał Jacek Koman OFM.


Niedzielnej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, fot. Piotr Michalski
Obchód 40-tej rocznicy powstania parafii zakończył się w niedzielę, 19 listopada, uroczyście sprawowaną Eucharystią pod przewodnictwem abpa Adama Szala. W słowach powitania do dziękczynienia zaprosił o. Tadeusz Pawłowicz OFM.
Arcybiskup w słowach homilii podkreślił wartość obdarowania naszego życia. Dobra, które otrzymujemy, zarówno te nadprzyrodzone jak i naturalne, mają przynosić owoce tak, abyśmy osiągnęli świętość. Mamy dobrze gospodarować nimi – mówił abp Adam, – aby pomnożyć to co otrzymaliśmy. Pasterz przestrzegł przed postawą egoizmu w przyjmowaniu dobra. Kaznodzieja, odwołując się do nauczania Papieży, podkreślił wartość kościoła tego materialnego, który pozwala gromadzić się wiernym przy źródle łaski, bo misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii i doprowadzanie do zbawienia we wspólnocie ludzi, gromadzących się na modlitwie.

