Uroczystość pogrzebowa śp. ks. Mariana Wolickiego
W czwartek, 26 października 2017 r., w parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w dniu 22 października śp. ks. prał. prof. dr hab. Mariana Wolickiego.
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, który już na początku wyraził ufność, że pracowite życie zmarłego ks. Mariana wyda piękny owoc świętości.
W słowach homilii bp Edward Frankowski podkreślił dorobek naukowy zmarłego ks. profesora Mariana i jego zasługi dla utrzymania integralnej, całościowej, koncepcji człowieka, aby uniknąć błędów antropologicznych. Człowiek sumienia wymaga od siebie więcej i narzuca sobie dyscyplinę – mówił bp Edward – aby służyć temu, co miłe Bogu i pożyteczne człowiekowi. Zmarły ks. Marian z mocą podkreślał, że pedagogika powinna stoczyć walkę o integralny obraz człowieka, tak bowiem trzeba go wychowywać, aby osiągnął szczęście wieczne. Jako tytan pracy – podkreślił kaznodzieja – pozostawił Kościołowi myślenie realistyczne, które służy Bogu i człowiekowi.
Wyrazy wdzięczności przekazali także: prof dr. hab. Andrzej Kuczumow, przedstawiciel środowiska uczelnianego, ks. dr Konrad Dyrda, rektor wspólnoty seminaryjnej, chórzyści Magnificat i proboszcz Parafii, ks. prał. Ryszard Zbyrad, dziekan dekanatu niżańskiego.
Procesji na cmentarz i obrzędom ostatniego pożegnania przewodniczył bp Edward Frankowski.
Ks. Prałat Marian Wolicki urodził się 19 grudnia 1941 r. w Nisku. W latach 1963-1969 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1969 r. przez posługę ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Przybyszówka, a następnie na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1971-1975). Po powrocie do diecezji pełnił funkcję wikariusza w parafii Łańcut Fara (1975-1976). Studia na KUL uwieńczył doktoratem na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL (1980). Habilitował się na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu (1994), tytuł profesora na PWT uzyskał we Wrocławiu w roku 2002. Prezydent RP nadał mu tytuł „profesora belwederskiego”. Ponadto pełnił funkcje dziekana Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, kierownika Katedry Psychopedagogiki i Pedagogiki Rodziny w Instytucie Pedagogiki na WZNoS KUL w Stalowej Woli, kierownika Katedry Psychologii we Wrocławiu. Był również wykładowcą psychologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.
W latach 1998- 2012 został mianowany prepozytem Brzozowskiej Kapituły Kolegiackiej, a w latach 2012-2017 był Gremialnym Kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. Z uwagi na osiągnięty wiek został przeniesiony do grona Kanoników Emerytów tejże Kapituły.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!