Halloween i inne pogańskie święta
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, wtedy dziękujemy Bogu za dar świętości. 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Wówczas Kościół stara się otoczyć modlitwą i wspomóc zmarłych, którzy cierpiąc w czyśćcu, oczekują na udział w społeczności zbawionych.
Korzenie „Halloween” sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Halloween utożsamiany jest z kultem szatana. Człowiek raczej powinien brzydzić się złem i trzymać się od niego z daleka, a nie zabawiać się jego atrybutami. Widzimy więc, że Halloween jest związane ze światem duchów, diabłami i demonami.
O Halloween i innych pogańskich świętach w październikowej audycji z cyklu „Szkoła miłości” mówi młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Wiązownicy: Kamila, Karolina, Konrad i Ewelina wraz z prowadzącą audycję panią Elżbietą Haśko – pedagogiem szkolnym.
A zatem dlaczego zamiast zdrowej refleksji nad życiem wiecznym i autentycznej radości z perspektywy nieba, serwuje się nam święto duchów i śmierci, przebieranki i zabawy w ciemnych klimatach? Dlaczego tak jest i po co to? Zachęcamy do posłuchania.