W dniach 8-10 września 2017 r. odbył się VII Jarmark Benedyktyński, w ramach którego – już od 2011 roku – realizowane są inicjatywy Europejskich Dni Dziedzictwa w Jarosławiu, pod hasłem: „Jarosławski krajobraz dziedzictwa”.

Już w piątek, 8 września, zajęciami dla klas szkolnych, spotkaniami i konsultacjami z ekspertami szlaków kulturowych, przygotowaniami do biegu z okazji 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej oraz preludium IX Turnieju Rycerskiego Ziemi Jarosławskiej rozpoczęły się obchody tegorocznego Jarmarku Benedyktyńskiego.

VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - zapowiedź wydarzeń jarmarkowych
sob, 9 Wrz 2017  ·  10,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.

W sobotę, 9 września, od samego rana na terenie Opactwa przygotowywano na straganach wystawy z regionalnymi kulinariami i rzemiosłem artystycznym.

W tym dniu odbył się Bieg 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej na trasie: kościół pw. NMP Królowej Polski – Opactwo z dystansem 1717 m, odnoszącym się do roku koronacji.

Start Biegu 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej, fot. Rafał Czepiński

VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - duchowa rozgrzewka przed Biegiem 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej - ks. prał. Zbigniew Suchy
sob, 9 Wrz 2017  ·  4,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.
VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - finał Biegu 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej
sob, 9 Wrz 2017  ·  9,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.
VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - gala zwycięzców Biegu 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej
sob, 9 Wrz 2017  ·  6,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.
VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - rozmowa z ks. Michałem Kozakiem o Biegu 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej
sob, 9 Wrz 2017  ·  17,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.

Na scenie jarmarkowej zagrały zespoły: Apostolos, Akademicy, Wierzbianie i Bankruci.

Wieczorem w auli Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke przeprowadzono seminarium dotyczące dróg kulturowych oraz prezentację i otwarcie wystawy „Jarosławskie krajobrazy na przestrzeni dziejów”, jak też wystaw węgierskich:

  • Dr. Rémiás Tibor – dyrektor Jósa András Múzeum w Nyíregyháza „Monety polskie na terenie Królestwa Węgier od XVI do XVII wieku ze zbiorów Jósa András Múzeum w Nyíregyháza”,
  • Márton Okos – przewodniczący Báthory-Bem Hagyományörző Egyesület, inicjator Roku św. Władysława „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny” (Báthory-Bem Hagyományörző Egyesület),
  • Torhány Imréné Katalin – „Łąki nitką malowane” – rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech.

Koncert zespołu „niemaGotu„, fot. Magdalena Kapuścińska

O godz. 19.20 na scenie wystąpili artyści zespołu NiemaGOtu, a po koncercie zaprezentowany został spektakl „Teatru ognia”.

VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - jarmarkowe atrakcje
sob, 9 Wrz 2017  ·  5,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.
VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - rozmowa z przedstawicielami Węgier o przyjaźni polsko-węgierskiej
sob, 9 Wrz 2017  ·  6,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 9 września 2017 r.

Jarmarkowe stragany, fot. ks. Piotr Czarniecki

VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - rozmowa z ks. prał. Markiem Pieńkowskim o przyjaźni polsko-węgierskiej
nie, 10 Wrz 2017  ·  5,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 10 września 2017 r.

Przy tablicy Księcia Franciszka II Rakoczego, fot. Dominika Biela

W niedzielę nastąpił ciąg dalszy jarmarkowych atrakcji. Ten kolejny dzień Jarmarku to czas pielęgnowania przyjaźni polsko-węgierskiej, czego wyrazem było złożenie kwiatów pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijniku Leona Czechowskiego przy ul. Opolskiej, tablicą i wizerunkiem Księcia Franciszka II Rakoczego na terenie Opactwa oraz spotkanie przy kopijniku Księcia Franciszka i zwiedzanie ekspozycji poświęconej rezydentowi Jarosławia w latach 1703-1711. Dla jarosławskiego Opactwa – jak w rozmowie wspomniał ks. prał. Marek Pieńkowski – bardzo ważną postacią jest wspomniany książę Franciszek II Rakoczy, który w murach klasztornych znalazł schronienie po upadku powstania węgierskiego.

Uroczysta Eucharystia w tym dniu była sprawowana w kościele św. biskupów Mikołaja i Stanisława w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian, Grupy „Sarmacka Brać” z Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej Hetmana Jana Karola Chodkiewicza oraz Promotorów Rodzicielstwa Zastępczego na Ziemi Jarosławskiej. Podczas homilii ks. prał. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, ukazał wartość tworzenia relacji nie tylko relacji międzyludzkich ale także międzynarodowych, czego przykładem jest przyjaźń polsko-węgierska.

VII Jarmark Benedyktyński - EUCHARYSTIA - ks. prał. Marek Pieńkowski - homilia
nie, 10 Wrz 2017  ·  5,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 10 września 2017 r.

Jarmarkowy czas pozwolił również na to, aby promować Rodzicielstwo Zastępcze, które służy poprawie losu dzieci odrzuconych i osieroconych.

VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - rozmowa z p. Iwoną Stefanowską o Dniu Promocji Rodzicielstwa Zastępczego
nie, 10 Wrz 2017  ·  10,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 10 września 2017 r.
VII Jarmark Benedyktyński - STUDIO - spotkanie z przedstawicielami wolontariatu, wystawcami jarmarkowymi i organizatorami Dnia Promocji Rodzicielstwa Zastępczego
nie, 10 Wrz 2017  ·  15,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosławskie Opactwo, 10 września 2017 r.

W tym dniu uczestnicy Jarmarku ze sceny muzycznej usłyszeli chór Voci di San Francesco oraz zespoły: Bachórzanie, Sąsiedzi, Młode Sokoły, Akademicy Klika z Jawornika.

www.radiofara.pl * 98,2 MHz * 104,5 MHz * facebook.com/radiofara – fot. ks. Piotr Czarniecki

Dziełu VII Jarmarku Benedyktyńskiego towarzyszyły autonomicznie: