W najbliższych dniach mieszkańcy Krosna będą obchodzić Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Murkowej – patronki miasta. Z tej okazji na naszej antenie mogliśmy wysłuchać „Rozmowy dnia” z o. Krzysztofem Janasem, gwardianem i proboszczem parafii OO. Franciszkanów w Krośnie, który ukazał kult Matki Bożej Murkowej czczonej we franciszkańskiej świątyni.

Obraz Matki Bożej Niepokalanej został namalowany ok. 400 lat temu, jednak ani autor, ani dokładny czas jego powstania nie są znane. Pierwotnie przedstawiał stojącą postać Niepokalanej trzymającej na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, a u stóp Maryi znajdował się księżyc. Tak w owym czasie przedstawiano Matkę Bożą Niepokalaną.

W XVII w. obraz ten był umieszczony na lewo od głównego wejścia do kościoła na murze i stąd powstała popularna nazwa: „Matki Bożej na Murku” albo „Matki Bożej Murkowej”. Część tego wizerunku Najświętszej Maryi Panny rozwinęła się szczególnie po cudownym ocaleniu Krosna w 1657 roku. Podczas potopu szwedzkiego Krosno zostało zaatakowane przez wojska Jerzego II Rakoczego. Miasto było oblegane i bliskie upadkowi. Wówczas mieszczanie modlili się przed obrazem umieszczonym na murze franciszkańskiego kościoła i złożyli Matce Boże śluby. 16 marca ukazała się na niebie włócznia; tego znaku ulękli się napastnicy i wycofali się, nie niszcząc Krosna. W mieście odczytano to jako łaskę wyjednaną przez Matkę Bożą Murkową.

W styczniu 2008 roku abp Józef Michalik podjął decyzję o koronacji obrazu, nadając mu jednocześnie tytuł teologiczny: „Obrończyni Wiary”. Koronacja Obrazu Matki Bożej Murkowej – Obrończyni Wiary oraz ogłoszenie Matki Bożej Murkowej Patronką Krosna odbyła się 13 czerwca 2010 r. na krośnieńskim rynku.

Rozmowa dnia - o. Krzysztof Janas OFMConv
sob, 9 Wrz 2017  ·  7,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
O kulcie Matki Bożej Murkowej