Z ziemi do nieba z wiarą iść trzeba, wziąć krzyż w ramiona, by śmierć pokonać… – słowami wiersza Marii Szulikowskiej pt. Z ziemi do nieba w czwartek, 24 sierpnia br., w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu rozpoczął się program artystyczny Z ziemi do nieba – muzyczna opowieść o bohaterskiej postawie Rodziny Ulmów i żołnierzy podziemia niepodległościowego zaprezentowany przez Diakonię Muzyczną Archidiecezji Przemyskiej na czele z ks. Tadeuszem Białym i Moniką Brewczak.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli zwyczajną wiejską rodziną, jednak na swój sposób dość wyjątkową. Zwłaszcza Józef, mimo że ukończył tylko cztery klasy szkoły powszechnej, a następnie kurs rolniczy w Pilźnie, był osobą wielce utalentowaną. Zajmował się fotografią, co w środowisku wiejskim było rzadkością. Wiktoria natomiast zajmowała się domem i dziećmi, których było sześcioro, a w chwili śmierci spodziewała się siódmego.

W drugiej połowie 1942 r. pomagali żydowskiej rodzinie ukrywającej się przed Niemcami w lesie. Ci zostali jednak odnalezieni i zabici. Później, przez niemal 2 lata, Ulmowie ukrywali grupę Żydów na poddaszu swojego domu. O świcie 24 marca 1944 r., w gospodarstwie Ulmów pojawiła się grupa umundurowanych mężczyzn. Najpierw napastnicy wymordowali Żydów, a potem przed dom wyprowadzono Józefa i jego żonę Wiktorię. Zabito ich na oczach dzieci. Po rodzicach oprawcy rozstrzelali szóstkę dzieci Ulmów – trzech chłopców i trzy dziewczynki. Na podstawie wyników późniejszej sekcji zwłok okazało się, że w czasie egzekucji Wiktoria zaczęła rodzić.

Wkrótce po masakrze kilku mężczyzn z Markowej rozkopało zbiorową mogiłę, w której pochowano rodzinę, i mimo surowego zakazu Niemców umieściło zwłoki Ulmów w osobnych trumnach, co ułatwiło później identyfikację ciał. Po wojnie szczątki Ulmów ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym w Markowej.

Przedstawiony program artystyczny składał się z trzech części: pierwszej i drugiej – prezentujących muzyczną opowieść o bohaterskiej postawie Rodziny Ulmów i żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz trzeciej – wspominającej tych, których szczątki spoczywają w podziemiach archikatedry.

Twórcami programu artystycznego są Maria Szulikowska, Sługa Jezusa i autorka tekstów oraz Monika Brewczak, dyrygent i autor muzyki, wraz z Diakonią Muzyczną Archidiecezji Przemyskiej, w której skład wchodzili uczestniczy Warsztatów muzycznych z nutą patriotyczną. Warsztaty rozpoczęły się 22 sierpnia w Bursie szkolnej Sług Jezusa w Przemyślu. Prawie stuosobowa grupa przygotowywała się przez 3 dni, aby uszanować pamięć zabitych w imię wiary i Ojczyzny oraz uświetnić wieczór swoim śpiewem i wspólną modlitwą za nasz kraj.

Za sprawą wyjątkowego miejsca i poruszającego tematu wydarzenie zgromadziło w katedralnych podziemiach dziesiątki osób.

Z ziemi do nieba - muzyczna opowieść o bohaterskiej postawie Rodziny Ulmów (cz.1)
czw, 24 Sie 2017  ·  13,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - podziemia Bazyliki Archikatedralnej, 24 sierpnia 2017 r.