XIII Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu
31 lipca br. w Miejscu Piastowym odbyła się Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. W przeddzień rozpoczęcia miesiąca trzeźwości na uroczystą modlitwę przybyli członkowie stowarzyszeń abstynenckich oraz wszyscy, którym leży na sercu trzeźwość polskiego społeczeństwa. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Ku trzeźwości narodu z pomocą Apostołów trzeźwości”.
Wstępem do modlitwy był program słowno-muzyczny „Apostołowie trzeźwości” prowadzony przez członków Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca. Już w tej części spotkania dobitnie wybrzmiało: – Ta ziemia daje nadzieję przez Apostołów trzeźwości, głoszących tutaj Dobrą Nowinę. – Przytoczone zostały w tym kontekscie m.in. postaci i słowa św. Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, ks. Franciszka Blachnickiego i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Przywołana została również bliska wielu uczestnikom uroczystości postać śp. ks. Stanisława Zarycha, długoletniego duszpasterza trzeźwości naszej archidiecezji.
Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem abp. Adama Szala, Metropolity Przemyskiego. Homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
– Wpadam do Miejsca Piastowego, tutaj na pięknej podkarpackiej ziemi, przy grobie bł. ks. Bronisława Markiewicza. Pośród tak wielu wspaniałych ludzi odnawiamy i umacniamy nasze powołanie Apostołów trzeźwości. Stąd płynie na Polskę i cały świat przesłanie trzeźwości – rozważał kaznodzieja. Podkreślał: – Stąd trzeba mówić prawdę. Możemy powiedzieć, że prawda o nadużywaniu przez Polaków, o stałym wzroście spożycia, należy do tych tematów, które się wycisza, którymi bezwzględnie się manipuluje. Dlatego należymy do najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie.
Bp Bronakowski zaznaczał, że problem alkoholizmu bywa często i przez wielu bagatelizowany: – Wydaje się, że wciąż wielu naszych rodaków nie rozumie zagrożeń, jakie niesie nadmierne spożycie alkoholu. Nie dostrzegamy symptomów choroby, która powoli wyniszcza nasz narodowy organizm. – Wśród tych objawów znalazły się przemoc domowa, samobójstwa, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, wady wrodzone u dzieci, których matki spożywały alkohol, zniszczone życie.
Kaznodzieja podkreślał także: – Takie dni jak dzisiejszy, takie spotkania, jak tu, w Miejscu Piastowym, przypominają nam, że nie wolno ustąpić, ale także dają nam siłę do dalszych zmagań. – I to tej codziennej walki o trzeźwość zachęcał zgromadzonych, stawiając za przewodników wspominanych już wcześniej Apostołów trzeźwości: – Dzisiaj z pokorą i szacunkiem pochylamy przed nimi głowę. Ale tylko na chwilę, bowiem oni od razu biorą nas za rękę i wskazują cele, pokazują kierunki naszej dalszej drogi. Przypominamy, że za trzeźwość odpowiadają rodziny, Kościół, Państwo i Samorządy. Przypominamy, że rodziny chronią, umacniają i promują trzeźwość przez miłość, odpowiedzialność i szacunek. Jedną z dróg jest osobista abstynencja i modlitwa za uzależnionych.
Swoistą konkluzją homilii była zachęta do działania: – Nabieramy sił w Miejscu Piastowym, na progu sierpnia, aby z radością, odwagą i nieustępliwością zmierzać do celu.
Całe spotkanie modlitewne zakończyło się wspólnym odmówieniem Różańca w intencji otrzeźwienia narodu polskiego i Apelem Jasnogórskim.