W czwartek, 25 maja, w parafii pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu odbył się pogrzeb pani Stanisławy Osiczko.

Stanisława Śledziejowska-Osiczko, jedna z ostatnich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, numer obozowy 7712, zmarła w wieku 92 lat. W czasie II wojny światowej była więziona i poddawana pseudonaukowym eksperymentom medycznym w KL Ravensbrueck. Wśród towarzyszy jej niedoli była jej bliska przyjaciółka, prof. Wanda Półtawska.

Stanisława Śledziejowska-Osiczko urodziła się w listopadzie 1924 roku w Toruniu. Tam ukończyła szkołę podstawową. W 1938 roku rodzina przeprowadziła się do Świdnika, gdzie ojciec Stanisławy, kpt. Stanisław Śledziejewski, organizował lotnisko- Świdnik LOPP.

Od wiosny 1940 należała do ZWZ, była łączniczką, kolporterką prasy podziemnej. Została aresztowana przez Gestapo 7 lutego 1941 roku. Poddawana torturom w siedzibie Gestapo „Pod Zegarem” i na Zamku Lubelskim. Ostatecznie została skazana na karę śmierci i we wrześniu 1941 roku przewieziona do obozu Ravensbrueck. W obozie koleżanki nazwały ją „Śledziem”. Była tam kilkakrotnie poddawana operacjomą doświadczalnym.

Później została ewakuowana z obozu na zachód w kierunku Lubeki, gdzie na początku maja 1945 roku zastało ją wyzwolenie. Powróciła do Świdnika. Następnie zdała „małą maturę” w Krakowie, a w 1947 roku podjęła pracę jako sanitariuszka w Domu Pracy Kobiet we Wrocławiu. Potem zamieszkała w Szczecinie. W tych latach oskarżono ją o szpiegostwo na rzecz krajów imperialistycznych.

W grudniu 1949 roku w Jarosławiu wyszła za mąż za Henryka Osiczko. Urodziła trzech synów: Krzysztofa, Jacka i Leszka. Ze względu na stan zdrowia krótko pracowała zawodowo; zajęła się wychowaniem synów.

I choć urodziła się w Toruniu, później losy wiodły ją przez różne miasta Polski, to jednak niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Jarosławiu. Mieszkała tu blisko 70 lat.

Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ks. Krzysztof Szczygielski, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu, homilię wygłosił ks. prałat Marian Rajchel, koncelebrowali ks. Edward Kołodziej i ks. Bartłomiej Zakrzewski. Na pogrzebie byli obecni przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, wojsko, a także przyjaciółka zmarłej – prof. Wanda Półtawska.

ks. Marian Rajchel - pogrzeb pani Stanisławy Osiczko - homilia
pt, 26 Maj 2017  ·  4,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosław, 25 maja 2017 roku
Podziękowania
pt, 26 Maj 2017  ·  5,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Pogrzeb pani Stanisławy Osiczko, Jarosław 25 maja 2017 roku
Przemówienie syna i prof. Wandy Półtawskiej
pt, 26 Maj 2017  ·  5,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Pogrzeb pani Stanisławy Osiczko, Jarosław 25 maja 2017 roku