Kolejny dzień akcji II Przemyskie Pola Nadziei
W niedzielę, 30 kwietnia 2017 r., Przemyśl rozkwitał na żółto. Od rana na Placu Niepodległości i przy przemyskich kościołach trwała kwesta na Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania” im. św. Łazarza w Przemyślu. Każdy, kto złożył swój dar serca, otrzymywał żonkila – kwiat symbolizujący nadzieję, tak bardzo upragnioną przez osoby terminalnie chore. Tego roku w akcję włączyły się także sąsiednie miejscowości jak Żurawica czy Drohobyczka.
W obchodach II Przemyskich Pól Nadziei wzięło też udział Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza we współpracy z Teatrem S.A.N. Z ich inicjatywy przed południem przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Niepodległości można było obejrzeć spektakl teatru obrazu dla dzieci pt. „Pola nadziei”. Autorką tekstu była Monika Lach, a rysunków – Agnieszka Mazur.
Oficjalne obchody II Przemyskich Pól Nadziei rozpoczęły się tego dnia Mszą świętą w kościele oo. franciszkanów w Przemyślu. Przewodniczył jej bp Stanisław Jamrozek, a koncelebrowali: ks. Józef Bar, Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza Z Jerozolimy, o. Zbigniew Kubit – proboszcz franciszkańskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu i ks. prał. Stanisław Czenczek. Eucharystię ubogaciła Salezjańska Orkiestra Dęta Augustino i śpiew grupy Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W homilii bp Stanisław, nawiązując do uczniów wędrujących do Emaus, zachęcił zebranych do rozpoznawania Chrystusa w ludziach cierpiących.
Po Mszy świętej odbył się Marsz Żonkilowy na Plac Niepodległości przy akompaniamencie orkiestry, gdzie oficjalnego otwarcia dokonał Jan Szmyd, kanclerz Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza Z Jerozolimy. Następnie marsz ruszył ponownie na ulice Przemyśla.
O godz. 16.00 rozpoczął się „Lazarycki Koncert Charytatywny – w podziękowaniu dla darczyńców”. Wystąpili: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuventum”, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Golden Dance, Grupa Teatralna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach, Zespół MDK w Przemyśłu, Zespół 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i Zespół SPES z Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jako gwiazda wieczoru zagrał zespół SEPTBLUES.