Liturgia Męki Pańskiej w Sanktuarium Grobu Bożego
Wielki Piątek to dzień, w którym od najdawniejszych czasów Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Eucharystycznej, lecz pozostaje z Panem podejmującym Mękę dla Zbawienia świata. Jest z Jezusem w Ogrodzie Oliwnym, przeżywa z Nim pojmanie i sąd, idzie ze Zbawicielem drogą krzyżową, pozostaje przy Nim na Kalwarii i przeżywa milczenie grobu.
Liturgia Męki Pańskiej każdego roku jest w sposób szczególny celebrowana przez parafian Bazyliki p.w. Ducha Świętego w Przeworsku, będącej jednocześnie Sanktuarium Grobu Bożego. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył abp Józef Michalik. Wraz z nim modlili się Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, oraz kapłani posługujący w przeworskiej Farze.
W homilii Arcybiskup wielokrotnie podkreślał, że Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w historii każdego człowieka, ponieważ to wtedy nastąpiło zrealizowanie Bożych obietnic złożonych mu po grzechu pierworodnym. Zaznaczył, że śmierć Jezusa na Krzyżu to przykład dla nas chrześcijan, jak bardzo winniśmy miłować bliźnich, by być w stanie nawet oddać za nich swoje życie. Biskup ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą grzech i zło. W ostatnich słowach dodał odwagi do mężnego wyznawania wiary i zachęcił do troski o obecność symboli chrześcijańskich w życiu publicznym.
Po homilii kapłani i zgromadzeni wierni przystąpili do modlitwy powszechnej, która w Wielki Piątek ma szczególnie uroczysty charakter. Obejmowała ona sprawy Kościoła i świata, ludzi różnych religii oraz niewierzących.
Kolejną część liturgii stanowiła adoracja Krzyża, po której nastąpiły obrzędy Komunii Świętej.
Ostatnim i najbardziej uroczystym elementem wielkopiątkowej liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Bożego. Jak co roku procesji tej towarzyszył śpiew parafialnego chóru „Echo”, dźwięk „klekotek” oraz marsz Straży Grobowej potocznie zwanej „turkami”. Wielkopiątkowa liturgia w przeworskiej Farze posiada wielowiekową tradycję i co roku gromadzi wielu wiernych. Uroczystości te swój niepowtarzalny charakter zawdzięczają wyjątkowemu miejscu, jakim jest Kaplica Grobu Bożego.
/ks. Paweł Kowal/