II Archidiecezjalny Kongres Trzeźwości
„Nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać! Nie wolno! Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi.
Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka! (…)
Trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii.
Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej »wolności«.
Wolność nie została człowiekowi dana przez Stwórcę do tego, ażeby niszczył siebie i drugich. Wolność to nie jest samowola”.
/św. Jan Paweł II, Jasna Góra 1987 r./
W dniu 26 stycznia 2017 r. w auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbył się II Archidiecezjalny Kongres Trzeźwości. Zaproszonych gości przybyłych na spotkanie przywitał i w tematykę Kongresu wprowadził ks. prał. Adam Wąsik, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Słowo do zgromadzonych skierował ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, który ukazał – odnosząc się do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1987 r. – potrzebę troski o trzeźwość.
Gościem spotkania był ks. prał. dr Marek Dziewiecki (adiunkt na UKSW), który na co dzień podejmuje tematykę wychowania, małżeństwa i rodziny, psychologii zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień, a także z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Swoim doświadczeniem podzielił się również podczas podjętych wykładów:
- „Uzależnienia: przyczyny, skutki, sposoby pomagania”
- „Rola Kościoła w rozwiązywaniu problemów alkoholowych i w profilaktyce uzależnień”
Podczas Kongresu referat „Polityka państwa i samorządów lokalnych wobec alkoholu na przykładzie miasta Przemyśla” przedstawiła mgr Danuta Wiech, naczelnik wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Przemyślu.
Tematykę związaną z działalnością trzeźwościową w trwającym roku duszpasterskim podjął ks. prał Adam Wąsik w referacie zatytułowanym: „Współistnienie rodziny, Kościoła, państwa oraz samorządu i ich wzajemna odpowiedzialność za trzeźwość narodu”.
Spotkanie dopełniła dyskusja, podczas której zostały poruszone ważne kwestie dla troski o trzeźwość w naszym narodzie.