Konsekracja kościoła w Woli Jasienickiej
W pierwszą Niedzielę Adwentu, 27 listopada 2016 r. Metropolita Przemyski, abp Adam Szal konsekrował nowy kościół w Woli Jasienickiej. Dzisiejsza uroczystość dedykacji zwieńczyła 18-letnie prace budowlane i wykończeniowe. Okazałość i piękno świątyni to dowód wiary oraz ofiarnej i ciężkiej pracy mieszkańców Woli Jasienickiej.
– Drogą jedyną dla nas sensowną jest Jezus Chrystus. To On pomaga nam przejść przez ziemię, przez naszą życiową wędrówkę – mówił w homilii Ksiądz Arcybiskup. Kościół zaś – jak zaznaczał kaznodzieja – to Wieczernik. – On do nas tu przemawia i czeka, że Mu odpowiemy, jak Samuel, jak Najświętsza Maryja Panna i św. Stanisław Kostka, patron świątyni.
Ksiądz Arcybiskup przytoczył Izajaszową zachętę z pierwszego Czytania dzisiejszej Liturgii Słowa: „Chodźcie, wstąpmy na Górę Pana do świątyni Boga Jakubowego! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami”. Stawiając pytanie – Gdzie jest ta Góra? – Metropolita Przemyski wskazywał poszczególne miejsca, o których czytamy w Starym i Nowym Testamencie: to Góra Syjon, Góra Synaj, Wieczernik – sala na górze.
– Dziś Chrystus zaprasza nas do wejścia na tę górę, która jest tutaj, w Woli Jasienickiej – mówił kaznodzieja. – Tutaj Chrystus karmi nas samym sobą, zaprasza aby korzystać z pokarmu, który nas umacnia (…) Tutaj Bóg udziela nam swojego miłosierdzia. Trzeba z miłosierdzia korzystać nie tylko po to, aby otrzymać przebaczenie z grzechu, ale po to, aby uczyć się postawy miłosierdzia. Tu zanurzamy się w tajemnice Trójcy Świętej, poprzez wszystkie sakramenty.”
Zgodnie z Obrzędem konsekracja odbyła się po homilii. Budowla została poświęcona specjalną modlitwą konsekracyjną, którą wypowiedział Ksiądz Arcybiskup. Modlitwę poprzedził śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie olejami świętymi namaszczony został ołtarz oraz ściany kościoła.
Budowanie miejsca świętego łączyło się z wielkim wysiłkiem, dlatego Abp Szal zachęcał na zakończenie do wdzięcznej pamięci o budowniczych kościoła, życząc mieszkańcom, aby świątynia była Górą Przemienienia – gdzie powiemy „Panie, dobrze nam tu być”.
Wola Jasienicka, miejscowość licząca niespełna 700 mieszkańców, jest filią parafii w Jasienicy Rosielnej. Pierwszy kościół w tej miejscowości wybudowano w latach siedemdziesiątych, dzięki determinacji mieszkańców. W latach komunistycznej walki z Kościołem miejscowi mieszkańcy wykazali się niezwykłą odwagą, przypłacając swoje zaangażowanie licznymi przesłuchaniami, karami, groźbami. Wybudowanie kościoła przyczyniło się do ożywienia życia religijnego mieszkańców Woli Jasienickiej, znanych z przywiązania do wiary i pobożności. W latach dziewięćdziesiątych, wobec dylematu rozbudowy dotychczasowego kościoła lub budowy nowego, mieszkańcy znów podjęli trud budowy. Początkom także towarzyszyły trudności. Wiosną 1998 roku przystąpiono do wykonania wykopów pod fundamenty nowej świątyni, która już przez 13 lat jest miejscem kultu.