ks_jakubowski_foto

W audycji z cyklu Niezwykle zwyczajni, wyemitowanej 29 października 2016 roku, przywołaliśmy opowieść ks. Jana Jakubowskiego, którego pogrzeb odbył się tego samego dnia w godzinach przedpołudniowych. W opowieści możemy wysłuchać, jak budowano świątynię w Hoczwi, jak działało w Soninie Bractwo Trzeźwości, jak brzmiały słowa pierwszego kazania w stanie wojennym oraz dlaczego ks. Jan musiał uciekać z Soniny.

Ks. Jan Jakubowski urodził się 6 grudnia 1939 r. w Tarnogórze. Po ukończeniu Seminarium Duchownego, 21 czerwca 1964 roku, przyjął święcenia kapłańskie w katedrze w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w parafiach: Chłopice, Brzóza Królewska, Hoczew i Trzciana. W latach 1968-1971 pracował na ziemiach odzyskanych, by pomóc w pracy parafialnej w diecezji gorzowskiej, która w tym czasie borykała się z małą ilością kapłanów i powołań kapłańskich. Po powrocie do diecezji przemyskiej pełnił funkcję wikariusza w parafii Trześń, a następnie pracował jako proboszcz w parafiach: Hoczew, Węglówka oraz Sonina. Po przejściu na emeryturę w 2010 roku pozostał na terenie parafii Sonina, gdzie pomagał na miarę swoich sił i zdrowia.

W lokalnym środowisku znany był przede wszystkim jako przyjaciel „Solidarności” – w lutym 1983 roku odprawił Mszę Świętą w rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, ukrywał poszukiwanych przez SB opozycjonistów, przechowywał podziemną prasę, prowadził działalność charytatywną, organizował lokalne Bractwa Trzeźwości (o których sam mówił, że była to „zakonspirowana <Solidarność>”) oraz Marsze Trzeźwości do grobu ks. Jerzego Popiełuszki.

Nagranie zostało zarejestrowane 8 grudnia 2015 roku przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Wysokiej, którzy pod kierunkiem p. Elżbiety Kapuścińskiej przygotowywali się do udziału w konkursie „Tożsamość i pamięć. Stan wojenny” organizowanym przez rzeszowską Solidarność.

ks. Jan Jakubowski - wspomnienia o stanie wojennym i "Solidarności"
sob, 29 Paź 2016  ·  11,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja Niezwykle Zwyczajni - 29 października 2016 roku

Zapraszamy również do obejrzenia filmu „Żeby Polska była Polską”, zawierającego wywiady z ks. Janem Jakubowskim oraz p. Stanisławem Tejchmanem, przygotowanego przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Wysokiej, pod kierunkiem p. Anny Trawki, w ramach projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce”, edycja 2015/2016.