Podczas kolejnego cyklu spotkań formacyjnych kapłanów naszej Archidiecezji organizowanych w Jarosławskim Opactwie w roku duszpasterskim 2015/2016 dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL, psycholog, teolog, doradca życia rodzinnego, instruktor naturalnego planowania rodziny podjęła refleksję dotyczącą miłości w życiu małżeństwa i rodziny.

W audycji przygotowanej dla naszej rozgłośni Pani Profesor zauważyła, że miłość jest tematem występującym w literaturze, sztuce, religii, pracach naukowych i codziennym doświadczeniu życiowym, że miłość jest przede wszystkim naszym powołaniem, przykazaniem i powinności. Zdolność do miłości została dana człowiekowi od Boga jako dar. Ponadto prelegentka przypomniała, że teologia na pytanie czy kochać, odpowiada stanowczo tak. Psychologia próbuje doprecyzowywać: czym jest miłość, jakie są etapy jej rozwoju, jakie sposoby wyrażania.

W poruszonej tematyce miłości Pani Profesor za terapeutą małżeńskim Gary’m Chapmanem przedstawia pięć języków miłości: dotyk, słowo, czas, pomoc oraz prezent. Pomagają one kochać drugiego człowieka. Nieznajomość tych języków sprawia – jak sama zaznacza, – że miłość bywa wyrażana w najmniej oczekiwany i niezrozumiały sposób, przez co jej adresat, mimo wielkich starań nadawcy, nie czuje się kochany.

Miłość i sposoby jej wyrażania /cz. 1/
nie, 29 Maj 2016  ·  7,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Powołanie do miłości
Dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL
Miłość i sposoby jej wyrażania /cz. 2/
nie, 29 Maj 2016  ·  8,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Teologia i psychologia miłości
Dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL